“Minaredeki hareketliliğe göre projeye yön verilecek”

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Ulu Cami güçlendirme projemiz hazırlanıyor. Teknik cihazlarla minarenin hareket edip etmediği gözleniyor. Minaredeki hareketliliğe göre projeye yön verilecek. Yaklaşık 8 ay sonra proje bitmiş olacak. Restorasyon çalışmalarına hemen başlamayı planlıyoruz” dedi.

“Minaredeki hareketliliğe göre projeye yön verilecek”

Mehmet TIRPAN

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, Ulu Caminin Minare ile beraber restore edilmesi gerektiğini söyledi.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün müsaadesi ile restorasyon çalışmalarına başlayacaklarının altını çizen Karaca, “Restorasyon çalışmalarına ilk olarak minare ile başlayacağız. Ulu Camiyi güçlendirme projesi şuanda hazırlanıyor.  8 aylık bir proje süresi var. Projelerin akabinde hemen uygulamaya geçmeyi planlıyoruz. Projenin uzun sürmesinin nedeni minarenin durumunun tam olarak netleştirilmesi” dedi.

Caminin minaresinde eğim yaşanıp yaşanmadığını teknik cihazlarla takip ettiklerinin altını çizen Karaca, “Caminin minaresinin izlenmesinin ardından elde edilen verilere göre proje çıkacak. Minareyi güçlendireceğiz daha sonra Caminin restorasyonuna devam edeceğiz. 2007 yılında çizilmiş bir proje var elimizde. Proje ihalesi ve onarım ihalesini beraber yapacaktık. Ancak Genel Müdürlüğümüz önce minarenin onarılması gerektiğini sonra da caminin onarımını gündeme alın dediler. Şimdi minare ile restorasyona başlayacağız. Ulu Cami Vakfının yapmış olduğu bir çalışma vardı o çalışmada Genel Müdürlüğe sunuldu. Ancak tarihi eserler dikkat istiyor. Ulu Camide acil olan minarenin onarımı. Lavobalar ve tuvaletlerde aynı zamanda onarılacak. Minare ile ilgili önce durum tespiti yapılıyor. Minare ne kadar hareket ediyor ya da hareket ediyor mu gözlemleniyor.  Ona göre proje hazırlanacak. 8 ay sonra proje bitmiş olacak. Projenin ardından hemen restorasyona başlamayı arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 04:45

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER