Merkez Cami ve Külliyesi’nde Çalışmalar hızlanacak

SEYİT ÖMER YILDIZ

Sivas’ta sembol eserlerden biri haline gelecek olan ve 2400 kişilik cemaat kapasitesi ile Merkez Camii ve Külliyesi inşaatında çalışmalar mevsim şartları itibariyle hız kazandı.

Camii inşaatı hakkında açıklamalarda bulunan Sivas Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Beşir Köksal; “ Camimiz ilimiz merkez Mehmet Paşa mahallesinde hastane sokak üzerinde inşa edilmekte olup, inşaat seviyesi yüzde 8 civarındadır. Cami külliyemiz 9.241,00  metre kare arsa ve 6.450,00 taban alan üzerine  oturmakta olup, 2. Bodrum katında 125 araçlık otopark, 1. Bodrum katında ise 1 adet çok amaçlı salon, 1 adet aile sağlığı merkezi , 36 adet işyeri , bulunmaktadır.  Zemin katında ise 2.626,17 metre kare alan üzerine cami inşaa edilmektedir.  Cami inşaatımız .07.2020 tarihi itibariyle yapı ruhsatı alınmış ve inşaatına başlanmıştır. Camimizin mülkiyeti Diyanet İşleri  Başkanlığına tahsisli olup, yapımı Sivas Merkez Cami ve Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği  tarafından yürütülmektedir. Dernek bahse konu külliye yapımını diyanet vakfına ait Komaş A.Ş’ye  maliyet+kar yöntemiyle  vermiştir.  İnşaat 28.04.2021  tarihi itibariyle  bina inşaatı temelin üçte ikisi  kadar bitirilmiş olup çalışmalar halen  devam etmektedir. Havaların ısınmasıyla birlikte çalışmalar hız kazandı” dedi.

“ EN BÜYÜK CAMİİ OLACAK”

Sivas merkezde yapımına devam eden ve 2400 kişinin namaz kılacağı en büyük cami olma özelliğini de taşıyan Merkez cami ve külliyesi, vatandaşlarımızın ve hayır sahiplerimizin desteği, yardımları ve bağışlarıyla yapılmaktadır diyen Köksal; “Toplum olarak bu tür hizmetlere çok duyarlı olduğumuzu ifade etmek istedim. İnşaatı devam eden camimizin yan tarafından derneğimizin bir ofisi bulunmaktadır. Ayrıca bankalarımızda hesap numaraları açtık. Bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız makbuz karşılığında veya bankaya yatırarak dekontunu almak suretiyle bağışta bulunabilirler” ifadelerini kullandı. Sivas’ımız gerçekten hayırseverliği ile ön palana çıkmış bir şehirdir. Camimizin inşaatı başladığı günden itibaren hayırseverlerimiz imkanları ölçüsünde destek oluyorlar. . “ Camimize Bir Tuğla ’da Sen Koy” sözünden hareketle imkanı olan ve katkı sağlamak isteyen tüm hayır sahiplerimizi  de merkez camimizin yapımına destek olmaya davet ediyorum. İnşallah en kısa zamanda halkımızın desteği ile camimizi bitirip ibadete açmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“SİVAS’IN TANITIMI AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Sivas’ın en büyük camisi olma özelliğini de taşıyan Merkez Cami ve Külliyesi , çok amaçlı olması nedeniyle de önem taşımaktadır diyen Beşir Köksal; “ Camimizin alt kısmında otoparkı ve konferans salonu var.  Ayrıca Sağlık ocağı bölümü de yapılarak bölge halkına sağlık alanında hizmet verecek. . Sivas’ımız için önemli olan ve yıllardır yapılmasını istediğimiz el sanatları çarşısını da burada yer alacak. 36 dükkanın yer alacağı çarşı Sivasımızın tanıtımı açısından da önem taşımaktadır. Derneğimize yapılan para , demir, çimento yardımları, ödemeler ise derneğimiz yönetim kurulu üyesi olan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Ali Kılıç tarafından takip edilmektedir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

                                                                                             

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 15:33

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER