“Mazotun fiyatı düşürün”

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, çiftçinin zor durumda olduğunu, mazot fiyatının, kimyevi gübre ve yem bitkilerinin fiyatlarının arttığını belirterek, hükümete “Mazotun fiyatını düşürün” çağrısında bulundu.

“Mazotun fiyatı düşürün”

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, çiftçinin zor durumda olduğunu, mazot fiyatının, kimyevi gübre ve yem bitkilerinin fiyatlarının arttığını belirterek, hükümete “Mazotun fiyatını düşürün” çağrısında bulundu.

 “ALDI BAŞINI GİDİYOR!”

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Mazot fiyatına yapılan zamları eleştirdi. Hükümete mazot fiyatının düşürülmesi noktasında çağrıda bulunan Başkan Çetindağ: “Motorine gelen zam çiftçinin belini büktü. Mazotun litre fiyatı 5 lirayı geçti, aldı başını gidiyor. Dolar ve euro arttığı sürece mazottaki fiyat artışına herhalde kimse ‘dur’ diyemeyecek. Mazot fiyatlarındaki artış en çok çiftçiyi etkiledi. Girdi fiyatları artınca çiftçimizin beli büküldü” dedi.

Yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçinin zaten zor durumda olduğunu da aktaran Çetindağ: “Hiç yağmur  yağmadı. Şu anda çiftçimiz buğdayını yağmur olmadığı halde ekti. Bu arada mazot fiyatının aşırı derecede yükselmesi, dolar ve euronun yükselmesi nedeniyle kimyevi gübrenin ve yem fiyatlarının da artması çiftçimizi olumsuz etkiledi. Hükümetimizden isteğimiz mazot fiyatının düşürülmesidir. Bu konuda çiftçimize ayrıcalık tanınması lazım. Nasıl esnafımıza ve sanatkârlarımıza bu konularda birtakım kolaylıklar sağlanıyorsa çiftçimizin de başta mazot olmak üzere girdi maliyetlerinin düşürülmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“TÜRK ÇİFTÇİSİ BİTİYOR”

Köylerde tarımla uğraşan kişilerin sayısının azaldığına dikkat çeken Çetindağ: “Türk çiftçisi bitiyor. Artık köylerimizde insanlar kalmıyor. İnsanlarımız para kazanamıyor. Bizim mükemmel arazilerimiz, meralarımız var ama maalesef bunları değerlendiremiyoruz” dedi.

Çiftçilerin acilen koruma altına alınması gerektiğine kaydeden Çetindağ: “Ben buradan hükümetimize sesleniyorum: Milli tarım seferberliği başlatılmıştı. Bir an önce milli tarıma geçilerek Türk çiftçisi koruma altına alınmalıdır. 5-10 yıl içerisine kadar köylerde insan kalmayacak. Bizim tek kurtuluşumuz tarım. Topraklarımız bakir, arazilerimiz kıymetli, dört mevsimi yaşıyoruz ama bunların hiçbirini değerlendiremiyoruz. Bu insanları köylerimizde tutamıyoruz” şeklinde konuştu.

“GÖZÜMÜZ KÖR DEĞİL, KOLUMUZ ÇOLAK DEĞİL, ZEKÂMIZ EKSİK DEĞİL?”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vasıtasıyla gerçekleştirilen et ithalatının da yanlış bir politika olduğuna değinen Ziraat Odası Başkanı Çetindağ: “Dışarıdan hayvan getirme ile sorunlar çözülmez. Taşıma su ile değirmen dönmez. Atalarımız bu atasözlerini boşuna dememiş. Biz kendi çiftçimizi koruyalım. Gözümüz kör değil, kolumuz çolak değil, zekamız eksik değil. Biz neden hayvanları kendimiz yetiştirip diğer ülkelere ihraç etmeyelim? Niye bugün Sırbistan gibi Güney Amerika gibi ülkelerden hayvan getiriyoruz? Bizim topraklarımız onlarınkinden daha kaliteli. Et ithalatının durdurulup milli besicilerimize sahip çıkılması lazım. Yıllardır dışarıdan hayvan getiriyoruz. Daha bir tane olsun kendi ırkımızı üretemedik. Bizim üniversitelerimiz, veterinerlik fakültelerimiz, ziraat fakültelerimiz ne iş yapar? Neden böyle bir çalışma yapılmıyor? O zekamız da altyapımız da var. Ama sadece Cumhurbaşkanının çalışması ile bu iş olmaz. Tüm sivil toplum kuruluşlarının, kurumların, birliklerin bir araya gelerek tarım politikalarını ele alması gerekir” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 05:45

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER