Mahkeme kararları bekleniyor

İl Genel Meclisinde bazı köylerde yaşanan su tahsislerine yönelik anlaşmazlıklar masaya yatırıldı. Su tahsisleri noktasında bazı anlaşmazlıklar yaşandığını ve bazı köylerin konuyu mahkeme taşıdığını tespit ettiklerinin altını çizen Hukuk Komisyonu Başkanı Fehmi Çevik, “Köylerimizdeki su membaa tahsisi ile ilgili konularda kimi yerlerde mahkemeler sonuçlanmış, kimi yerlerde de mahkeme kararı beklenmektedir” dedi.

Mahkeme kararları bekleniyor

Mehmet TIRPAN

İl Genel Meclisinde Hukuk Komisyonuna sevk edilen 2014-2018 yılları arasında itilaflı olan su tahsisleri konusu ele alındı. Komisyonlarına havale edilen konu hakkında açıklamalarda bulunan Hukuk Komisyonu Başkanı Fehmi Çevik, 2014-2018 yıllarında su tahsisi yapılan ancak köyler arasında dava konusu olan su tahsisleri hakkında araştırma yaptıklarını söyledi.

Su tahsisi yapılan köylerin bazılarının su tahsisine razı olmayarak konuyu mahkemeye taşıdığını ve bazı davaların sonuçlandığı, bazıların ise mahkemesinin devam ettiği ifade eden Çevik; “2014 yılında KÖYDEŞ yapım programında bulunan Gürün - Yeşildere Köyünün kaynak yeri merada bulunduğundan mera vasfının kaldırılarak tahsisin alınması için yazışmalar yapılarak, kaynak yerinin hazine adına tescil edilmesine müteakip 2016 yılında İl Genel Meclisimizce alınan tahsisi kararını Eskihamal Köyünün itirazını dikkate alan İdare Mahkemesi tahsisi iptal etmiştir” dedi.

2016 yılında Özel İdare programında olan Suşehri - Eskişar Köyü Alaçayır Yaylasında bulunan kaynağın isalesi için İl Genel Meclisince alınan karara Kurugöl Köyünün itirazı sonucu kadastro ve bilirkişi raporları ile Eskişar Köyü lehine mahkeme açıldığını vurgulayan Çevik, “2015 yılı İçme suyu Özel İdare programında yer alan Elmaseki - Oyuklu Mezrası ile ilgili tahsisi konusunda Köy Tüzel Kişiliği tarafından İdaremiz aleyhine 23.05.2016 tarihinde tahsis yapılması için dava açılmıştır. 01.11.2017 tarihinde Sivas İdare Mahkemesi tarafından mahallinde yapılan keşif neticesinde İdaremiz lehine olumlu karar verilmiştir. Zara - Gümüşçevre Köyü Terencenin Gözesi membaından 1.00 lt/sn’lik kısmının isalesi için 06.02.2017 tarihinde meclisimizce membaa tahsisi kararı alınmış olup, İlice Köyü tahsisin iptali için İdare Mahkemesine dava açmıştır. Mahkeme kararı beklenmektedir.

Zara - Şerefiye Köyü ile ilgili tahsis konusu Çevirmehan Köyü tarafından tahsisin iptali için dava açılmış olup, Mahkeme tahsisin iptalini red edince Asliye Hukuk Mahkemesinde ikinci bir dava açmış mahkeme kararı beklenmektedir. Köylerimizdeki su membaa tahsisi ile ilgili konularda kimi yerlerde mahkemeler sonuçlanmış, kimi yerlerde de mahkeme kararı beklenmektedir” şeklinde konuştu..

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 04:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER