Lojistik köy projesi TCDD’nin rafında bekliyor

Lojistik köy projesi TCDD’nin rafında bekliyor

MEHMET TIRPAN

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Meclise Lojistik köyle ilgili soru önergesi verdiğini net bir şekilde herhangi bir cevap alamadığını söyledi.

Sivas’la ilgili oldukça fazla soru önergesi verdiğini hatırlatan Milletvekili Karasu, “Her seçimde Sivaslılara Lojistik köyün yapılacağı ve temelinin atılacağı söylendi. Hatta Lojistik köyün proje yapım ihalesinin yapıldığı söylendi. Proje Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün rafında bekliyor. Ama bu konuda hiçbir çalışma yapılmıyor” dedi.

Kaç yıldır Lojistik köyün yapılacağının söylendiğini bu konunun da hikâyeye dönüştüğünü aktaran Karasu, “Kayseri’deki Lojistik Köy ihalesi iptal edildi. Belki Sivas’taki ihalede iptal edildi bilmiyoruz. Bu projeyi acaba rantabl olarak görmediler de mi iptal ettiler. Rantabl değildi her seçimde neden lojistik köy yapacağız ihalesini yaptık diye Sivas’taki iktidar çevrelerinin yaygarası neydi? Birkaç seçim dönemini atlattık Lojistik köyle ilgili. Yapılmayacaksa doğru olmadığına inanılıyorsa çıkıp biz bu işten vazgeçtik deyin bunu da söylemiyorlar. Söyledikleri tek şey ihalesi yapıldı bekliyoruz. Demirçelik sorunu yıllardır çözülemedi o ayrı bir konu. Bütün ekonomisi tarıma dayalı olan Sivas’ta tam anlamıyla tarımda ve hayvancılıkta yapılamıyor. Çiftçilerin girdileri müthiş derecede artmış çiftçiler para kazanamıyor. Yağmurun geç yağmasından dolayı da çiftçiler buğdayda yeteri kadar verim elde edemedi. Özellikle hayvan üretimi için devlet teşvikinden yararlanan vatandaşlar perişan. Bankaların faizleri oldukça yüksek. Kredi çekenler kredilerini ödeyemeyenler gibi her geçen gün batağa sürüklenen çiftçilerimiz var. İş adamlarımız yine aynı şekilde. Yani Sivas’ın bu sorunları ile ilgili ciddi adımların atılması gerekiyor. Sivas’ın sorunlarının çözümü noktasında üzerimize düşen görev neyse seve seve yapmaya hazırız. Ama yeter ki bir masada görüş alışverişinde bulunalım. Ama Sivas’ın STK’ları susmuş konuşmuyor. Sivas’ta kurumlar susmuş konuşmuyor. Esnaf her geçen gün kepenk kapatıyor. Geçmişte Sivas’ta kepenek caddesinde boş dükkan bulunuyor muydu? Değerlendirme yapılmadan ben yaparım anlayışı ile yapılan işler Sivas’ın başına bela oluyor” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER