Lastikçilerde yoğunluk sürüyor

MELTEM DUMAN

Kara kışın gelmesiyle birlikte kış lastikleri satışı yapan esnaflarda yoğunluk yaşanmaya başladı.

Kış aylarında araçların yol tutuşunu ve güvenliğini sağlayan kış lastiklerindeki zorunluluk ve kışın hissedilmesi vatandaşları mecburi otomobil lastikçilerine sürükledi. Hal böyle olunca da kışlık lastik mesaisi başladı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Lastik işletmecileri, “Ticari araçlarda zorunlu olan ancak hususi araçlarda da can ve mal güvenliği açısından son derece önemli olan kış lastikleri denetimleri, emniyet güçleri ve jandarma ekipleri tarafından denetlenmesi işlerimizi olumlu etkiledi. Soğuk havalarda kar ve buza etkili olan kış lastikleri,  kullanıldığı taktirde hem taşıt hem de can güvenliği sağlanmasına yardımcı olur. Bir süredir durgunluk yaşıyorduk. Şükür karın yağması ile kış mesaimiz başladı. Yetkililer her lastiğin mevsiminde kullanılması gerektiğini vurgulasa da bazı vatandaşlar kışlığı farklı zamanlarda da kullanmaya çalışıyor. Oda  araca zarar verici bilinen yanlışlardan birisidir” dediler.

“KIŞ LASTİKLERİ FREN MESAFELERİNİ CİDDİ ORANDA KISALTIYOR”

Haftalar öncesinden başlayan yoğunluğun kış sezonuna girilmesi ile birlikte arttığını belirten işletmeciler, “Şuanda kış sezonuna girdik. Yazlık lastiklerin kışlıklar ile değişimleri başladı. Yaklaşık 3 haftadır yoğunluk var. Kış lastikleri güvenlik açısından çok önemli. Yol tutuşu ve hakimiyetin sürücüde olması açısından lastiklerin kış aylarında kış lastiği olması gerekiyor. Kış lastikleri karlı havada güzel sonuç veriyor ancak vakumlu olan kış lastikleri buzlu havalarda daha emniyetli bir sürüş sağlıyor. Bu da güvenliği ön plana çıkartıyor, fren mesafeleri lastik lastikleri göre çok daha fazla kısalıyor” ifadelerini kullandı.


Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2021, 17:40

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER