Kurul ‘YIKILMASIN’ dedi

Eski Numune Hastanesi´nin yıkılıp yıkılmaması konusunda, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, ‘’Yıkılmasın ve güçlendirme yapılsın” kararı verdi.

Kurul ‘YIKILMASIN’ dedi

YÜKSEL MENEKŞE

Eski Numune hastanesi bölgesine yapılacak olan Şehir Parkı kapsamında yıkılması planlanan tescilli hastane binası, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından masaya yatırıldı. Tartışmalara neden olan yıkım kararı kuruldan onay görmedi. Kurul, 23 Şubat tarihinde yapığı toplantıda yapılması planlanan işlemleri görüştü. Toplantı sonucunda görüş açıklayan kurul, binada yıpranmalar olduğunu, teknik bir ekip ile rapor hazırlanmasını ve binanın güçlendirilmesi hususunda çalışmalar yapılması görüşünü dile getirdi.

Vali Davut Gül bina ile ilgili olarak son yaptığı açıklamada, tarihi bir özelliği olmadığını ve tescilinin kaldırılarak yıkılmasını planladıklarını ifade etmişti. Kurulun kararı sonrası binanın akıbeti hakkında gelişmeler kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
erSA
erSA - 2 yıl Önce

Almanların yaptığı gökyüzünden bakıldığında haç işareti olan tarihi hiçbir özelliği olmayan güçlendirme maliyeti yeni yapılandan daha pahalıya mal olacak olan bu binanın bir sivaslı olarak yıkılması ,ve yerine çok çok büyük bir şekilde cami,külliye kütüphane sosyal tesisleri içine alan büyük bir tesis yapılması gereklidir ve şarttır.bu kurul kararı neye göre almıştır anlayamıyorum hangi kafa ile aldılar onuda merak ediyorum.Sayın valimin dediği gibi hiçbir tarihi özelliği olmayan bu bina yıkılıp

ersa
ersa - 2 yıl Önce

yıkılmasında demekki pisliğin içinde yaşamaya alışmışsınız yıkılmaması için sebep ne acaba yıkılsın yerine modern teknolojinin imkanlarıyla bina yapılabilir.tamirat ve tadilat parasından da ucuza mal olur.

SIRADAKİ HABER