Kurban pazarları boş kaldı

Kurban pazarları boş kaldı

Pandemi nedeniyle bu yıl kurban pazarlarında hayvan sayısı önceki yıllara kısayla 3’te 1 oranında geriledi.

Sivas’ta Covid-19 saldığı kurbanlık alış satımlarında değişikliklere neden oldu. Yetiştiriciler, salgın nedeniyle pazarın açılmayacağını düşünüp ellerindeki hayvanları önceden kesime verdi. Yine salgın nedeniyle kurban pazarına gitmeye çekinen alıcılar ise kurbanlıklarını köylerden almayı tercih etti. Bu nedenle Sivas’ta kurban pazarında kurbanlık sayısı önceki yıllara oranla bir hayli düştü. Pazarda hayvan sayısının az olması ile satışların iyi geçmesine neden oldu. Pazarda neredeyse kurbanlık kalmadı.

COVİD-19 KORKUSU KÖYLERE YÖNLENDİRDİ

Ertuğrul Gül isimli satıcı, alıcıların Covid-19 korkusu ile pazara gelmek istemediğini belirtip, “Çok şükür elimizde mal kalmadı. Arkadaş çadırını kapattı. Benimde elimde birkaç hayvan kaldı. Şuan pazarda mal kalmadı. Pazarda hayvanda yok, millette yok. Millet virüsten çekindiği için pazara gelmek istemiyor. Etin kilosu 42 liraya çıkmıştı. Bu yüzden birçok arkadaş hayvanlarını kestirdi. Bu nedenle hayvan az oldu” dedi. Abdullah Özönder isimsi satıcı ise şunları kaydetti, “Hayvan sahipleri koronadan korktukları ve bu yıl et fiyatı yüksek olduğu için hayvanlarını, Ramazan’da ve Ramazan sonrasında kestirdi. Kurban almak isteyen vatandaşlarımızda hayvanlarını pazara gelmek yerine köylerden almayı tercih etti. Şükürler olsun bizimde elimizde hayvan kalmadı”

COVİD-19 PAZARLIK KÜLTÜRÜNÜ DE DEĞİŞTİRDİ

Kurban pazarında Covid-19 sadece satışları etkilemedi. Salgınla birlikte pazarlık kültüründe de değişiklikler oldu. Alıcılar ve satıcılar geçmişte olduğu gibi el ele tutuşup sert pazarlıklara girmedi. Sosyal mesafe kuralları gereği alıcı ve satıcılar 1 metrelik plastik bir çubuğun uçlarına tutarak pazarlıklarını gerçekleştirdi.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12