Kurban etinde israfı önleyen ipuçları!

Her yıl Kurban Bayramı’nda binlerce ton et, yanlış kesim ve saklama koşulları nedeniyle israf oluyor. Uzmanlar, et, deri ve sakatatların zayi olmaması için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Kurban etinde israfı önleyen ipuçları!

ŞEREF GÜLMEZ

Her yıl Kurban Bayramı’nda binlerce ton et, yanlış kesim ve saklama koşulları nedeniyle israf oluyor. Uzmanlar, et, deri ve sakatatların zayi olmaması için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.Uzmanlar, Kurban kesiminin muhakkak yetkin kasaplar tarafından yapılması gerektiğini belirterek, “Bu işi bilmeyen kişiler hem kendilerine hem de kesimi doğru yapamadıklarından kurbana zarar verebiliyor.Kesim yapılan alan ve altyapı şartları, israfın önlenmesi adına önemli bir adımdır. Belediyeler tarafından belirlenen ve gerekli şartları sağlanan yerler dışında kurban kesmek yasak olduğu gibi, etlerin hijyen ve kalitesini de ciddi ölçüde etkiliyor.Her kurbanın derisi ve sakatatı milli bir değerdir ve çok iyi muhafaza edilmesi gerekir. Kurban derileri, kesimin ardından alanda bulunan yetkili kurumlara bağışlanabilir. Saklanması gereken koşullarda ise iyice tuzlanarak gölgede bekletilmelidir. Sakatatlar da aynı şekilde muhafaza edilerek nihai tüketimde kullanılabilir veya bozulmadan işlenmesi sağlanarak gıda endüstrisinde ham madde olarak değerlendirilebilir.”

KURBAN ETİNİN SAKLANMASI

Kesim sonrası kurban etinin gövde sıcaklığının düşürülmesi için en az 24 saat bekletilmesinin gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “Kurban etinin uygun şekilde soğutulduktan sonra parçalamaya girilmesi, etin kalitesi ve insan sağlığı açısından önemlidir. Ancak kurbanı bütün olarak evde soğutmak pek mümkün olmayacağı için çeyrekleme usulüyle ana parçalardaki etin soğumaya alınması doğru olacaktır.Kurban etinin parçalanması kesim alanında yapıldıysa et parçaları eve getirildiğinde üst üst gelmeyecek şekilde oda sıcaklığında belirli bir süre bekletilerek gövde ısısı düşürülmeli, ardından buzdolabına veya dondurucuya alınmalıdır. Sıcaklığı düşürülmeden paketlenen veya poşetlenen etler hızla bakteri üreteceğinden bozulma ve kokuşma olacaktır.”

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER