“Küçük esnafın değeri bilinmeli”

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, Vatandaşın zor zamanında yanında olan küçük esnafın değerinin bilinmesi gerektiğini, küçük esnafların büyük market zincirlerine karşı korunması gerektiğini söyledi.

“Küçük esnafın değeri bilinmeli”

Mehmet TIRPAN

Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, vatandaşların küçük esnaflara sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Büyük Marketler zincirlerinin mantar gibi her yerde çoğalması nedeniyle küçük esnafların neredeyse yok olma durumuna geldiğini aktaran Akgül, “Ekonominin can damarı olan esnaf ve sanatkarımız, yılların verdiği tecrübe sayesinde piyasanın nabzını yakından takip etmektedir. Böyle bir ekonomik dalgalanmada yapılacak olası zamların vatandaşın kesesini ne ölçüde etkileyeceğini çok iyi bilmektedir” dedi.

Küçük esnafın zorunlu kalmadıkça zam yapmayacağına ve vatandaşın her zaman alım gücünü düşünerek az kar marjı ile çalıştığının altını çizen Akgül, Esnaflar yıllardır dükkanına girip çıkan, hal hatır soran müşterisini üç beş kuruş için kaybetmek istemez. Çünkü Ahilik kültüründen gelen esnaf ve sanatkarımız için müşteri veli nimettir. Tüm girdiler ve maliyetler artsa bile esnafımız enflasyonla topyekün mücadele vermektedir. Zaten küçük esnaf veresiye defteriyle zor zamanlarda halkın dostu olmaktadır. Yani veresiye defteri ile küçük esnafımız sosyal bir yarayı sarmaktadır. Türkiye’de yüzlerce zinciri olan mağazalar, döviz kurunu bahane ederek birçok ürüne neredeyse yüzde 100 zam yaptı. Ancak indirim aldatmacası ve çeşitli yöntemlerle bu zamları vatandaştan saklıyorlar. Vatandaşları kredi kartından taksitle alışveriş yaptığı için çoğu zaman bu fiyat artışının bilincine varamıyor. Kredi kartını dolduran vatandaşlar veresiye alışveriş yapmak için mahalle esnafına koşuyor. Vatandaşın faizsiz bankası olan esnafımız, gereksiz zam yapmak şöyle dursun bir de veresiye satış ile sosyal dayanışma gösteriyor. Oysa esnaf ve sanatkarımız da hayat pahalılığından olumsuz etkileniyor. Onun için zor zamanda esnafa küçük esnafa koşan vatandaşımız iyi gününde de esnafı unutmamalı. O küçük esnaf mahallenin sosyal yarasını saran, müşterilerinin dertleri ile dertlenen birer pisikoloğ doktor gibidirler. Küçük esnafın değeri her zaman bilinmeli ve zor günün dostu olduğu unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2019, 04:20

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER