“Köylerdeki üretim azalıyor”

MEHMET TIRPAN

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Ahmet Polat, Girdi maliyetlerinin yükselmesi ile birlikte insanların tarım ve hayvancılığı terk ederek metropol şehirlere göç ettiğini bu duruma bağlı olarak da köydeki genç nüfusun her geçen gün azaldığını söyledi.

Ektiğinin karşılığını alamayan çiftçilerin yavaş yavaş üretimden el çektiğinin altını çizen Polat, “İklim müsait olursa kar ve yağmur zamanında yağarsa ve bereketli bir sezon olursa çiftçi ancak para kazanabiliyor. Çiftçi ektiği ürüne gübre de atamıyor. Gübre fiyatları da almış başını gitmiş. Kentte görülen mevsimsel değişiklikler nedeni ile yağmurda yağmıyor. Hal böyle olunca çiftçi ektiği üründen zarar ediyor. Çiftçi borçlarını ve banka kredilerini ödeyemiyor. Bir çok banka çiftçilerin mal varlıklarına haciz gönderiyor” dedi.

Karnı doymayan besici ve çiftçilerin bu sefer şehirlere göç ettiğinin altını çizen İl Başkanı Polat, “Köylerden şehirlere göç eden insanlar üretimi bırakıp asgari ücretle çalışıp geçinmeye çalışıyor. Bu sefer üretim azalınca belirli ürünlerin fiyatları tavan yapıyor. Bu durumu eğitim sistemi de etkiliyor. İlçelerdeki eğitim sistemi ile şehirlerdeki eğitim sistemi bir değil. Metropol şehirlerdeki liselerle Sivas’ın ilçelerindeki köylerindeki liselerden mezun olan gençler aynı sınava tabi tutuluyor. İnsanlar şehirlere gelerek evlatlarının ve torunlarının daha iyi eğitim almasını amaçlıyor. Sağlık konusunda da durum aynı. İlçelerde uzman hekim bulmak mümkün olmuyor. İnsanların sağlıkları ile ilgili bir problemi olduğu zaman derhal arabasına binip Sivas’a geliyor. Vatandaş Sivas’a gelecekte sağlık hizmeti alacak. Köylerde yaşayan ve üretim yapmaya çalışan insanları toplayın bin ah işitirsiniz. Üretimden el çeken insanları dinlediğinizde hak veriyorsunuz. Eğer böyle giderse tarım ve hayvancılık alanında korkarım ki başka ülkelere bağımlı hale geleceğiz. Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi tarım ve hayvancılığa yüzde 50 teşvik verilmezse, girdi fiyatları düşürülmezse ekim yapacak çiftçi kalmayacak diye endişeleniyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 17:24

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER