Köylerdeki tarım sorunları görüşüldü

Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Sivas Ziraat Odası, köy muhtarlarıyla bir araya gelerek sorunları masaya yatırdı ve bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

Köylerdeki tarım sorunları görüşüldü

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Sivas Ziraat Odası bir program düzenleyerek köy muhtarlarıyla bir araya geldi.

İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, merkez ilçeye bağlı köy muhtarları katıldı ve sorunlar irdelendi. Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Özcan Karataş, Şube Müdürleri, Birlik ve Oda Başkanlarının katıldığı toplantıda il olarak konuşan Çetindağ, ‘’Toplantının ilk konuşmasını yapan Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ yaptığı konuşmada; "Sivas'ın tarımı ile ilgili sizlerin fikirleri oldukça önemli, eksiklerimiz neler sizlere nasıl faydalı oluruz onun çabası içerisindeyiz. Geçen seneki kuraklıkla ilgili büyük sıkıntılarımız vardı, başta İl Müdürümüz bu konu hakkında çok çaba sarf etti, oldukça yoğun çalışmalarımız oldu, gerekli raporlar tutuldu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız ve Milletvekillerimizle bir toplantımız olacak. Yapılacak olan toplantıda kuraklıkta yaşanan mağduriyetle ilgili gerekli bilgileri Bakanımıza aktarıp çiftçimizin mağduriyetini önlemek istiyoruz. Bütün muhtarlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ise yaptığı konuşmada; "Sahadaki en yakın iş ortağımız muhtarlarımız, bunun için sizinle sık sık bir araya gelmek istiyoruz. Tarım sektörü dünyanın en zor sektörü, tüm dünyada tarım sektörü desteklemelerle yürüyor. İlgili personelimiz sizlere Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı,  Çiftçi Kayıt Sistemi ve 2017 Yılı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ hakkında bilgiler aktaracaklar. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olan çiftçilerimiz %35 civarında, tüm çiftçilerimiz bu desteklemelerden faydalanamıyor. Bununla ilgili Bakanlığımızın çalışması var, gelecek yeni destekleme modelleri daha çok üretimle ilgili olacak, üretmekte yeterli değil, en kaliteliyi üretsek de pazarlama aşamasında oldukça önemli. Çiftçiliği yapmaktaki amaç kazanmak, kaliteli üretimin yanında iyi bir pazarlamada yapılmalı. Üretimi daha kaliteli pazarlamayı da daha kolay hale getirmemiz için demonstrasyon çalışmalarımız devam ediyor. 2017 yılında 8 çeşit buğday 3 çeşit arpa denemesi yaptık, sonuçlarımızı da tarım fuarında çiftçilerimizle paylaştık. Bu yıl kuraklık olmasına rağmen verim sonuçları iyi çıkan buğdaylarımız var bunları deneyip size tavsiyelerimizi ona göre belirleyeceğiz. Toplantıya katılan muhtarlarımıza teşekkür ediyorum." dedi. Konuşmaların ardından bilgilendirmeler yapıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 05:45

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15