Konut sektörünü ayağa kaldırmalıyız

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, müteahhitlik sektörünün önemine dikkat çekerek, “İnşaat durursa, Türkiye’deki bütün sektörler durmuş oluyor” dedi.

Konut sektörünü ayağa kaldırmalıyız

ŞEREF GÜLMEZ

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Müteahhitler Grubu öncülüğünde sektörde faaliyet gösteren işletmeler ve ilgili kurum müdürlerinin katılımıyla ‘Yeni Müteahhitlik Sistemi ve İnşaat Sektörünün Sorunları’ masaya yatırıldı. Toplantıya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıktı Eminoğlu, Çevre Şehircilik Müdürü Nazım Yakut,  İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, Belediye imar Müdürü Haydar Türk ile sektör temsilcileri ve sektördeki üyeler katıldı.Toplantının açılışında konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Yerlikaya, sektörde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Çevre illerde belediyelerin uyguladıkları imar planları ile Sivas’ı karşılaştıran Yerlikaya, Sivas ekonomisinin can damarı olan inşaat sektörünün acilen önünün açılması çağrısında bulundu. Yerlikaya, “2016 yılında 9.807, 2017 yılında 10.654, 2019 yılında 10.665 konutun satıldığı 2019’da ise 2.443’lük bir rakamla düşüş yanşanmıştır. 2016 yılında 11.39 olan maliyetler 2019 yılı itibariyle yüzde 27.54’e yükselmiştir. Maliyetler artmasına rağmen daire satışları düşmüştür. Yeni ruhsatların verilmemesi, mevcut satışların daralmaya sürüklenmesi sektörü bitirme noktasına getirmiştir. Ekonomide ki daralma bununla kalmayıp, 2019 yılında Sivas’ta ipotekli 2.443 satışın gerçekleşmesine neden olmuştur. Sektörün rahat nefes alabilmesi ve de piyasaları yeniden canlandırabilmesi için acilen sunacağımız raporun çözüme kavuşturulması gerekmektedir” dedi.

İNŞAAT DURURSA BÜTÜN SEKTÖRLER DURUR

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, müteahhitlik sektörünün önemine dikkat çekerek, “İnşaat durursa, Türkiye’deki bütün sektörler durmuş oluyor” dedi. 14 aydır göreve geldiklerin günden itibaren bütün komitelerle toplandıklarını yaptıklarını açıklayan Eken, “İşin bütün muhataplarının aynı paydaşlarla bir araya gelmesi sorunların daha hızlı çözüme kavuşturulacağını sağlayacaktır. Türkiye’de şuan 1 milyon bitmiş, bir milyon inşaatı devam eden konut var. Yani toplam 2 milyon konut satılmayı bekliyor. Türkiye’de en iyi dönemde 500 bin konut satılmış. Bugün elimizde 4 yıllık konut stoku var. Bu sonuçlara göre hiç birimiz 4 yıl konut yapmayacağız, bekleyeceğiz. Böyle bir şey yok. O zaman sektör ve paydaşlarınız çöker. Biz her zaman söylüyoruz, Ülkemiz ve devletimiz çok güçlü. Bunları aşacağımıza inanıyoruz. Sivas’ın tüccarı, esnafı güçlüdür, dürüsttür, merttir. Herkes Sivas’ın esnafı gibi olsun. Yaptığımız bu toplantılar ile sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Sorunları tek tek belirleyip, yetkililere ileteceğiz. Sizin derdiniz bizim derdimiz. Sonuna kadar beraber olacağız ve çözüme kavuşturacağız. Belediyemizden geçmişteki eksiklikleri yapmaması için mücadele veriyoruz. TSO olarak her zaman Belediyemizin yanındayız. Yaşanılan sıkıntıları Belediyemiz ile görüştük. Belediye İmar Komisyonunda Meclis Üyesi arkadaşımız var. Sizlerden gelen taleplerimizi hız bir şekilde değerlendiriyoruz. Amacımız doğruyu yapmak, çünkü doğru tektir.” şeklinde konuştu. Toplantıda söz alan müteahhitlerin sorunları ve önerileri bir rapor haline getirilerek, önümüzdeki günlerde ilgili kurumlar ile paylaşılacak.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER