“Konut fiyatları fazla arttı”

“Konut fiyatları fazla arttı”

MEHMET TIRPAN

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır, Döviz ve altın kurlarının artması ile birlikte konut fiyatlarının da ciddi derecede arttığını, insanların alım gücünün her geçen gün düştüğünü bu durumu fırsata çevirmek isteyen vatandaşların olduğunu da söyledi.

Özellikle son 6 ayda ciddi artışlar olduğunu aktaran Başkan Çayır, “Piyasaya baktığımızda döviz kurları ve altın yükseliyor. 2020’de 200 Bin TL olan bir gayrimenkul bu yıl 300 bin TL’ye çıktı.  Ancak bu gayrimenkulün fiyatına şuan 400 Bin TL deniliyor. Hal böyle olunca kentteki emlak sektörü ciddi sıkıntıya giriyor. Her malın bir ederi var. Son 6 aya baktığımızda ciddi fiyat artışları ile karşılaşıyoruz” dedi.

Fiyatların yükselmesi ile birlikte konut satışlarının yok denecek kadar azaldığının altını çizen Çayır, “Fiyatların yüksek olması aslında hem alıcıyı hem de satıcıyı olumsuz etkiliyor. Müteahhitler son zamanlarda inşaat maliyetlerinin artması ile birlikte mecburen fiyat artışına gitmek zorundalar ama bu durumu ikinci el konutun fiyatının ciddi derecede artmasına bir sebep değil. Bilinçsiz satıcılar şuanda konut sektörünü kısır bir döngüye sokuyor. Döviz kurları yükseldi diye konut fiyatlarının ciddi derecede artırmayı uygun bulmuyoruz. Faiz oranlarımızda geçmişe günlere göre çok yüksek. Toplumda herkes ticaretle uğraşmıyor. İnsanların alım gücü gerçekten çok düştü. Alım gücünün düştüğü günlerde geçmiş yıllarda olduğu gibi bir gayrimenkul daralması olacak” ifadelerini kullandı.

Geçmiş yıllardaki öğrenci potansiyelin kent merkezinde olmadığının da altını çizen Başkan Çayır, “Yurtların yapılması ve Üniversitemizi tercih eden öğrencilerin azalması ile birlikte kent merkezinde konut kiralama oranımız azaldı. Artık eskisi gibi 3 öğrenci bir araya gelip 3+1 kiralık konut kiralamıyor. Bu durum esnafı da olumsuz etkiliyor. Şuan durumu iyi olan öğrenciler sadece eşyalı 1+1 konutları tercih ediyor. Salgın da bu durumu tetikledi. Artık öğrenciler ev kiralamaktansa yurtlarda kalmayı tercih ediyor” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER