Kocakurt Sulamasında 21 bin dekar alan sulamaya açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Sivas’a yapılan yatırımlarla ilimizin mümbit toprakları su ile buluşmaya, vatandaşlar içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltılmaya devam ediliyor.

Kocakurt Sulamasında 21 bin dekar alan sulamaya açıldı

ŞEREF GÜLMEZ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Sivas’a yapılan yatırımlarla ilimizin mümbit toprakları su ile buluşmaya, vatandaşlar içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltılmaya devam ediliyor. Sivas ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Sivas’ta nasibini aldı.Sivas Kangal Kocakurt barajı sulama inşaatında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Çalışmaları devam eden Kocakurt sulamasının tamamlanması ile toplamda 28 bin 310 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacak olup tamamlanan 21 bin 40 dekar alanda 2019 yılı sulama sezonunda deneme sulaması yapılarak, tarım arazileri suyla buluşturulmuştur. Modern basınçlı borulu sulama sistemiyle, sulamaya yeni açılan bu bölgede ekilen patates ve şeker pancarı üretimine katkı sağlanmıştır. İş kapsamında kalan kısmında boru döşeme ve sanat yapısı imalatları tamamlanmış olup, 2020 yılı sulama sezonunda ise 28 bin 310 dekar alanın tamamında sulama faaliyete geçecektir”dedi.

BÖLGE İNSANINA EK GELİR SAĞLANACAK

Genel Müdür Aydın, Son olarak Kangal Kocakurt Barajı Sulamasının tamamının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacağını belirterek, “Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 15 milyon 641 bin 606  TL gelir artışı sağlanmasını hedefliyoruz” dedi.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER