KIZILIRMAK’TA DEBİ DÜŞTÜ

SEYİT ÖMER YILDIZ

Ülkenin en uzun akarasularından ve Sivas’tan doğan Kızılırmak’ta bahar aylarında kar sularının erimesiyle artan debi sonbahar mevsimi ile düşüşe geçti.

Sivas’ın İmranlı ilçesi sınırlarından doğarak ve 1355 kilometre uzunluğu ile Türkiye’de ki en uzun akarsuyu olan Kızılırmakta sonbahar ayları ile tamamen çekilmeye başladı. Tarihi eğriköprü’nün bulunduğu alanda sulan iyiyden iyiye çekilmeye başlayınca Kızılırmak’ın birçok bölgesınde adacıklar ve sazlıklar oluştu.

Yaban hayatı içinde önemli bir role sahip olan Kızılırmak özellikle göçmen kuşlarında göç zamanında durakları arasında yer alıyor. Yaz aylarında ördek ve balıkçıl gibi birçok kuş türü burada kalarak üremede dönemini Kızılırmak’ta geçiriyor.

Ancak yıllardır bir türlü hayata geçirilemeyen Kızılırmak projesi beklmeye devam ederken bir taraftanda insanların pandemi nedeniyle Kızılırmak gibi alanlarda yoğunluk oluşturması kirliliğide giderek arttırdı. Irmak çevresinde çöpler ve hafriyat atıkları oluşturduğu kötü görüntünün yanısıra doğayıda oldukça kirletiyor. Kızılırmak projesinin hayata geçeçeği güne dek en azından yetkililer tarafından eğriköprü ve ırmak kenarlarındaki çöplerin temizlenerek en azından temiz tutulması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 14:38

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER