Kızılay’ın önemine vurgu yapıldı

Kızılay’ın önemine vurgu yapıldı

ADNAN HASAN FİŞENK

Sivas Kongresi´nin 100’üncü yılı dolayısıyla ilimizde “100 Yıl Önceki Ruhla Türk Kızılay” adlı konferans düzenlendi.

Cumhuriyet Üniversitesi 4 Eylül Kültür Merkezi Keykavus Salonu’nda düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Kızılay Şube Başkanı Mustafa Sarılar, “Kızılay sadece Türkiye markası değil bir dünya markasıdır. Her yerden Kızılay’ın hilalini görmek mümkündür. Bu gün Somali’de de görürsünüz, Myanmar’da da, Suriye’de de görürsünüz. Kızılay renk, dil, din, ırk ayırmaksızın nerde ihtiyacı olan insanlar var, milletler var, ülkeler var Kızılay hep orda. Kızılay Türkiye değil dünyaya şamil bir kuruluştur. Böyle bir kurumda hizmet etmekten de büyük keyif alıyoruz.” dedi.

Daha sonra söz alan Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Alim ise  Kızılay’ın kuruluşu hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Kızılay’ın önemine değinenAlim, “19’uncu yüzyılda Avrupa özellikle cephe gerisindeki insanlara nasıl yardım ederiz diye düşünürken Kızılhaç’ı kuruyorlar. 1860’lı yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’ndan bir görevli istiyorlar Kızılhaç’a destek olmak için. Ancak karşı tarafta Kızılhaç var. Kırım’da Dr. Aziz Bey buna şiddetle karşı çıkıyor. Bir Kızılhaç altına biz giremeyiz diyor. O günlerde gerçekte Kızılay’ın kurulmasında öncülük yapan Abdullah Bey’e, Serdar Ekrem Ömer Paşa’ya, Kırımlı Doktor Aziz Bey’e ve diğerlerini bu gün burada rahmetle anıyorum. Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyetini daha sonra bu insanlar kuruyorlar. Kızılay’ın geçmişine bakacak olursak Haç’a karşı dik duruşun tarihsel bir öyküsü var” ifadelerini kullandı

Programda bir konuşma gerçekleştiren Valimiz Salih Ayhan, “Kızılay’ımız gerek sosyal gerek ekonomik anlamda Türkiye’ye güç veriyor, enerji veriyor. 100 yıl önceki ruhla dedik. Evet, bu sefer biliyorsunuz Kongremizin yüzüncü yılı. Muradımız 100 yıl önceki ruhla ecdadımızı yâd etmek. O büyük kutsal ruhu, milli ruhu gençlerimize aşılamak.” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Vali Salih Ayhan ise “Bizim en büyük gücümüz geçmişimizdir. Büyük bir mirasımız, tarihsel bir derinliğimiz var. Sivas’ın da böyle bir derinliği var. Özgüveni yüksek gençlerimizle beraber geleceğe daha aydın bir şekilde bakacağız. Bu gönüllülüktür, bir hayırseverliktir. Milletimizin geninde hayırseverlik vardır. Bu gün uluslararası alanda herhalde Kızılay kadar etkin bir kurulum görmek mümkün değil. Dolayısıyla bayrağımızı ihtiyaç sahibi olan her yerde dalgalandıracağız” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER