Kitap Fuarı, Kur-anı Kerim tilaveti ve dua ile açıldı

Sivas’ta kabri bulunan tek Selçuklu Sultanı olan Sultan İzzettin Keykavus anısına 8-14 Eylül tarihleri arasından Kitap Günleri’nin 6’ncısı düzenlenen törenle açıldı. Tören öncesinde I. İzzettin Keykavus türbesi önünde Kur-anı Kerim tilaveti ve dua okundu. Vali Davut Gül, günlük hayat içerisinde birçok iş yaptıklarını belirterek, “Ancak kitap fuarından aldığımız hazzı alamıyoruz” dedi.

Kitap Fuarı, Kur-anı Kerim tilaveti ve dua ile açıldı

Yüksel MENEKŞE

Selçuklu hükümdarı Sultan I. İzzettin Keykavus anısına düzenlenen 6'ncı Sivas Kitap Günleri düzenlenen törenle başladı. Tören öncesinde I. İzzettin Keykavus türbesi önünde Kur-anı Kerim tilaveti ve dua okundu. Valilik öncülüğünde; Sivas Belediyesi ve Sivas İl Özel İdaresinin katkılarıyla organize edilen kitap fuarının açılışına; Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Sami Aydın, kitap okumanın önemine değinerek, "Kitap okumak insanın zihni geliştirmek açısından fayda arz etmektedi. Çok değerli yazarlarımızı Sivaslılar ile buluşturmak bizler içinde büyük bir mutluluk. İnanıyorum ki bu kıymetli misafirlerimizle, değerli yazarlarımızla beraber gençlerimiz, çocuklarımızla beraber okumayla ilgili yeni bir sürece gireceklerdir. Okumak insanın kendisini ve zihnini geliştirmek için önemlidir. Adeta zihni yenileyen cilalayan bir süreçtir" dedi. Milletvekili Ali Akyıldız'da Sivas'ın geçmişten bugüne kadar kültürel anlamda Anadolu'da en çok hizmet veren illerin başında geldiğini dile getirerek, "Bu fuarın geleneksel hale getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.Fuarın onur konuğu ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'da kitap fuarının hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, tüm kitapseverleri kitap okumaya davet etti. Vali Davut Gül ise, kitap fuarını daha önce 5 kez Sivas İl Özel İdaresinin tek başına yaptığını hatırlatarak, "Bu sene belediyemizle beraber İl Özel İdaresi finansmanını sağlayarak başta üniversitemiz olmak üzere diğer kurumların desteğini alarak yapılıyor. Günlük hayatımız içerisinde birçok iş yapıyoruz ama hepsinin yanında kitap fuarından aldığımız hazzı alamıyoruz" dedi. Konuşmaların ardından yayın evlerinin stantları gezildi. Vali Davut Gül ve il protokolü daha sonra fuar alanında köylerde okuyan öğrencilere gönderilmek üzere kurulan kitap kumbarasına kitap bıraktı.

 

175 YAYINEVİ, 90 STANTTA KİTAPSEVERLERLE BULUŞTU

 

Sultan İzzettin Keykavus anısına 8-14 Eylül tarihleri arasından düzenlenen kitap fuarında 175 yayınevi, 90 stantta kitapseverlerle buluştu. Fuar kapsamında gazeteci Abdulkadir Selvi, dizi oyuncuları Burç Kümbetlioğlu ve Berk Oktay, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Teknik Direktör Samet Aybaba, güvenlik danışmanı Mete Yarar, eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya, Milli Güreşçi Taha Akgül gibi birçok isim imza günlerinde ve söyleşi programlarıyla sevenleriyle buluşacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2017, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER