Kazakistan’a doğru yola çıktı

MELTEM DUMAN

Sivas Kent Meydanında düzenlenen törenle üretilen sanayi ürünleri yüklü tır Kazakistan’a uğurlandı. Kent meydanın gerçekleştirilen törene, Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Sanayi Ticaret Odası Başkanı Mustafa Eken katılım sağladı.

Mobilya, yatak ve elektronik ev aletlerinden oluşan ürünlerin yer aldığı ihracat tırının gönderilmesi münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Vali Salih Ayhan,  “Üç yapının önderliğinde OSB’nin bünyesinde kurduğumuz şirketin ilk meyvesi aldık. Tabi bu ihracatın arkasında büyük bir emek ve büyük bir mücadele var. Kazakistan’a ihracatımızın artacağını söyleyebiliriz” dedi.

İlk ihracat tırını dualarla uğurladıklarının altını çizen Ayhan, “İnşallah artık Kazakistan’ın da burada ilerleyen aşamada Türkiye’nin bütün bölgelerindeki yapılan ihracatında merkezi olacak bir Lojistik bölgesiyle birlikte bu büyük firmanın, yani şuan ki ihracatı yapılan firmanın da merkezi olacak ve Kazakistan’da bir ağ örecek. İnşallah birçok firma Sivas’ta Kazakistan’a ürün gönderecek. Oradaki ihtiyaçları gördük, hep beraber gittik ve oradaki ihtiyaçlara uygun bir şekilde çalışma konumlandırıldı. Dolayısıyla attığımız adım meyvesini verdi. İnşallah Kazakistan Orta Asya’dan sonra dan da Güney Afrika tarafları, Fas Cezayir, taraflarına doğruda yavaş yavaş bu bölgelerde de açılım gerçekleştireceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, “Güzel bir girişimin bugün ilk meyvesini alıyoruz. İnşallah uzun yıllar boyunca Kazakistan’la Sivas arasında kurulan bu bağ sadece Kazakistan Sivas değil, Kazakistan’la Sivas arasındaki ticareti de artıracağına inanıyoruz. İhracatıda arttıracağına inanıyoruz. Ve bu noktada da Sivas merkez olacak. Biz yapmış olduğumuz işin amacına ulaştık. Bundan sonrada farklı alanlarda farklı bölgelerde farklı coğrafyalarda yine böyle fidanlar dikmeye ve Sivas’ı büyütmeye ihracatımızı artırmaya, istihdama, üretime destek olmaya devam edeceğiz. Niyet hayır akıbetinde hayır olacağına inanarak yola çıktık ve başardık. Rabbimize şükrediyoruz. Bu başarının arkasında öncelikle üreticilerimiz var, iş insanlarımız var, ihracat odaklı üretim odaklı istihdam odaklı çalışan firmalarımız var. Kendilerine teşekkür ediyorum. Daha iyisini de yine hep birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

STSO Başkanı Mustafa Eken de, "Bu bir başlangıçtır. Bugün 220 bin dolar bir ihracat olacak ama devam edecektir. Kazakistan'daki anlaşılan firma büyük bir firmadır. İnşallah başka ülkelere, yeni yeni ülkelere de gideceğiz" diye konuştu.

Tören sonunda dualarla uğurlanan ihracat tırı  Kazakistan’a doğru yola çıktı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 16:37

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER