Karasu’dan Tarım Kanunu’nda önemli değişiklik hamlesi

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, özel şirketlere ve sulama birliklerine elektrik borcu olan çiftçilerin tarım desteğinden faydalanabilmesi için kanun teklifi verdi.

Karasu’dan Tarım Kanunu’nda önemli değişiklik hamlesi

ŞEREF GÜLMEZ

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, özel şirketlere ve sulama birliklerine elektrik borcu olan çiftçilerin tarım desteğinden faydalanabilmesi için kanun teklifi verdi. Karasu teklifinde, son bir yılda döviz piyasalarında yaşanan artışın girdi maliyetlerini olumsuz yönde etkilediğini ifade ederken, çiftçinin her geçen gün tarımsal üretimden uzaklaştığını toprağından koptuğunu vurguladı. Karasu teklifinde, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın soru önergelerine verdiği yanıtları incelediğimizde 2016 yılı itibariyle (2006 yılı çiftçi kayıt sistemi yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği tarihtir) sisteme kayıtlı toplamda 2 milyon 761 bin çiftçinin bulunduğu anlaşılmaktadır. Son verilere göre bu sayının 632 bin azaldığı tespit edilmiştir. Bu rakamlar çiftçilerimiz her sene üretimden uzaklaşarak tarım bölgelerinden göç ettiğini göstermektedir” ifadelerini kullanırken, tarımsal desteklerin önündeki engellerin kaldırılması durumunda toprağından kopan çiftçiyi de tekrar üretime döneceğinin altını çizdi.

TARIM DESTEĞİ YÜZDE 3 OLSUN

Karasu ayrıca, bütçeden tarım destek paketi adı altında gayrı safi milli hasılanın yüzde biri oranında ayrılan payın yüzde üçe çıkarılmasını teklif etti. Teklif gerekçesinde tarıma desteğin artmasının tarımın ayağa kalkması için zorunluluk olduğunu belirten Karasu, ‘’Tarımda dışa bağımlılığın azaltılabilmesi için çiftçilerimize bütçeden ödenen tarım desteğinin gayrı safi milli hasılaya oranının yüzde 1’den yüzde 3’e çıkarılması bu yolla; tarıma yapılan desteğin artması, böylelikle tarımda dışa bağımlılığın azalması ve ilerleyen yıllarda tarım ürünleri ihraç eden ülke konumuna gelerek dış borç ve cari açığın kapatılması için kaynak yaratılması amaçlanmıştır’’ dedi.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER