Karar verildi, hastane binası yıkılacak

Günlerdir tartışma konusu olan Eski Numune Hastanesi´nin yıkılıp yıkılmayacağı konusunda üst kurul son noktayı koydu. Üst kurul olan Ankara Anıtlar Kurulu hastane binasının tescilinin kaldırılmasına karar vererek binanın yıkımının önünü açtı.

Karar verildi, hastane binası yıkılacak

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas’ta tartışmalara neden olan Eski Numune Hastanesi binasının yıkım kararı netleşti. Sivas Anıtlar Kurulu geçtiğimiz günlerde binanın tescilinin devam etmesi yönünde karar vermiş ve binanın güçlendirilerek korunması kararını açıklamıştı. Karar üzerine konu Ankara’da bulunan üst kurula taşınmıştı. Ankara Anıtlar Kurulu ise hastane binasının akıbeti için dün toplandı. Yapılan toplantı sonucunda Eski Numune Hastanesi binasının tescilinin kaldırılma kararı verildi. Bu karar ile tarihi bir özelliği kalmayan binanın yıkılmasının önü açılmış oldu.

 

ALANDA KÖKLÜ DEĞİŞİM YAŞANACAK

Proje kapsamında eski Numune Hastanesi´nin bulunduğu bölgede köklü bir değişim yaşanacak.Proje kapsamında 140 bin metre kare alana şehir parkı ve içerisine 3 bin metre kare büyüklüğünde cami yapılacak. Bu kapsamda buradaki Halk Eğitim Merkezi ve Kızılırmak İlkokulu da yeni yapılacak binalara taşınacak. Eski binalar yıkılacak ve Öğretmenler Parkı ile Kızılırmak İlkokulu arasındaki yol da parka dahil edilecek. Diğer taraftan Açık cezaevi de yeni yapılacak cezaevinin yapılmasının ardından taşınacak. Tarihi Cezaevi binası da restorasyona alınacak. 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER