Kar düştü zehirlenmeler başladı

Sivas’ta havaların soğumasıyla birlikte karbonmonoksit zehirlenmesi de yaşandı. Gemerek ilçesinde yaşayan 35 yaşındaki Orhan Karabulut sobadan sızan karbonmonoksit nedeniyle hayatını kaybetti. Uzmanlar ise zehirlenmelere karşı vatandaşları uyardı.

Kar düştü zehirlenmeler başladı

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas’ta havaların soğumasıyla birlikte soba zehirlenmeleri başladı. Gemerek ilçesinde, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen kişi yaşamını yitirdi. Karagöl köyünde yaşayan 35 yaşındaki Orhan Karabulut’tan haber alamayan yakınları, durumu jandarmaya bildirdi. Eve giden jandarma ve sağlık ekipleri, Karabulut’u hareketsiz buldu. Sobadan sızan karbonmonoksit nedeniyle hayatını kaybettiği belirlenen Karabulut’un cenazesi, Gemerek Devlet Hastanesi morguna gönderildi.

Uzmanlar karbonmonoksit zehirlenmesine karşı vatandaşları uyararak, yapılması ve yapılmaması gerekenleri sıralayarak, ‘’Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli. Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1m. daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı. Binaların Yangından Korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir.’’

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 05:40

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER