“Kangallar Sivas’ın önemli bir markası”

“Kangallar Sivas’ın  önemli bir markası”

MELTEM DUMAN

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sivas’a gelerek Anadolu’nun Aslanları olarak bilinen ve ırkı koruma altına alınan Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi’nin açılışını yaptı. İl yöneticileri, Kurum Müdürleri ve bazı siyasi partilerin il başkanlarının katıldığı açılış programında Sivas’ta olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade eden Bakan Varank, Sivas kültürüyle özdeşleşmiş Kangal Köpeği için önemli bir projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Açılışı gerçekleştirilen Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezinde nesli koruma altına alınacak Kangal Köpeğinin Sivas’ın önemli bir markası olduğunu belirten Bakan Varank, “Kangal köpeği Sivas’ımızın önemli markalarından biri. Dünya çapında bilinirliği var. Yerine göre sürüleri, ev ve is yerlerini koruyan bir güvenlik unsuru, yerine göre ise engellilere hizmet eden bir terapi aracı. Kısacası sahipleri için ailenin bir üyesi. Orta Anadolu Kalkınma Ajansımız desteğiyle kurulan bu merkezde Kangal Köpeği ırkını koruyor, üretiminin ve eğitiminin doğru eller vasıtasıyla yapılmasını sağlıyoruz. 7 Milyon Lira bütçesi olan bu proje Kangal Köpeğinin marka değerini yükselterek Sivas’ımızın tanıtımını yapacak” İfadelerini kullandı.

4 EYLÜL’DE SİVAS ANKARA ARASI SEFERLER BAŞLAYACAK

Sivas’ın gelişmeye ve kalkınmaya devam edeceğinin altını çizen Bakan Varank, “Sivas çok kısa sürede yüksek hızlı trenine kavuşacak. Şu an devlet demiryolları genel müdürlüğümüz gece gündüz hattın açılması için çalışıyor. Ekipler sahada, son eksiklikler tamamlanıyor. Bir aksilik olmazsa, Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde, 4 Eylül itibariyle Ankara-Sivas yüksek hızlı tren seferleri başlayacak” dedi.

Yüksek hızlı trenin Sivas ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını vurgulayan Bakan Varank, “Yüksek hızlı tren Sivas’ın turizmi ve ekonomisi daha da canlanacak. Göç veren değil göç alan bir cazibe merkezine dönüşecek. Turizm konusunda ilimizi kalkındıracak bu projeler Sivas ekonomisinin gücüne güç katacak” şeklinde konuştu.

“CUMHURAŞKANIMIZIN YANINDA DİMDİK DURDUNUZ”

Sivas’ın bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve Sivas’ın her daim Anadolu’nun birlik ve dirlik yurdu olduğunun altını çizen Bakan Varank, “Cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve Millî Mücadelemizin işaret fişeğinin ateşlendiği bu şanlı şehrin bizim gönlümüzde müstesna bir yeri var. Bugün de şanlı tarihinize yaraşır şekilde her türlü tuzağa karşı Cumhurbaşkanımızın yanında dim dik duruyorsunuz. Allah sizlerden razı olsun” dedi.

Sivas’ın kalkınması ve Sivaslıların refahının artması için var güçleri ile hizmet ettiklerini belirten Bakan Varank, sözlerini “Bugüne kadar şehrimize sağlık, sanayi, tarım, sosyal hizmetler, ulaştırma ve enerji konuları başta olmak üzere birçok alanda 44 milyar lirayı geçen yatırımlar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Sivas’ta üretim yapılmıyor diyenlere inat sanayinin il milli hasılası içindeki payı yüzde 11’den yüzde 20’ye yükseldi. İmalat sanayi sektörlerindeki işyeri sayımız 2007 yılına kıyasla yüzde 40 oranında arttı. Bugün makine, tekstil, maden, savunma sanayi, kozmetik ve çimento sektörlerinde dünyaca tanınırlığı olan yerli ve yabancı firmalarımız Sivas’ta üretim yapıyor. 2003 yılında yalnızca 10 Milyon dolar ihracat yapabilen şehrimiz bugün resmi rakamlara göre 100 Milyon Doları zorluyor. Sivas’ta üretilen ama il dışında gümrüklenen ürünleri de dahil ettiğinizde bu rakamın 250 milyon dolara yakın olduğunu biliyoruz. Tüm bu gelişmelere rağmen, Sivas’ta üretim yok, Sivas’a yüksek hızlı tren gelirse göçü hızlandırır diyebilen vizyonsuz bir muhalefetimiz var maalesef” şeklinde sonlandırdı. Açılış töreninde, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Vali Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci de birer konuşma yaptı. Konuşmalarının ardından açılışı gerçekleştirilen tesisten ayrılan Bakan Varank, Hamidiye Kültür Parkındaki çalışmaları yerinde inceledi.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER