Kandaki yağ değerini düşürüyor

Kandaki yağ değerini  düşürüyor

MELTEM DUMAN

Sağlıklı yaşayanların ve spor yapanların besin değerleri ve lif içermesi sebebiyle özellikle tercih ettiği esmer bulgur tüketilmeye devam ediyor. Kış aylarında da ilgisini yitirmeyen bulgur satışları ile ilgili bilgiler veren Hayrettin Bozdağ, özellikle etsiz çiğköfte yapımında esmer bulgurun tercih edildiğini söyledi.

Esmer bulgurun buğdayın öğütülmesi ile elde edilen geleneksel bir Anadolu yiyeceği olduğunu belirten Hayrettin Bozdağ, bulgurun kandaki yağ oranını düşürdüğü için sıklıkla tüketildiğinin altını çizerek “Esmer bulgur posa ve lif açısından oldukça zengin bir gıdadır. Protein değerinin düşük olduğu, karbonhidrat değeri bakımından yüksektir. Bulgurda bulunmakta olan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sistemi bakımından oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. İçerdiği folik asitten dolayı hamileler ve çocuklar için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Doymamış yağ oranına sahip olup toplam yağ oranı çok düşük gıda ürünüdür. Kolesterol içermemektedir. Hububat ürünlerinde en büyük dezavantaj olan Fitik asit, bulgurun kurutma ve pişirme işlemlerinden dolayı, bulgurda bulunmamaktadır. Yüksek mineral ve selülozdan dolayı besin emilimini hızlandırdığı, bağırsak kanserini önler ve kabızlığı engeller. Radyasyonu emmez, radyasyona karşı dayanıklıdır. Bu sebepten dolayı bazı ülkelerde nükleer savaşlara karşı stoklarda bulundurulmaktadır. Diğer bakliyatlar ile karşılaştırıldığında en önemli besin kaynağın olarak gösterebiliriz” dedi.

Küflenme riskine karşı raf ömrünün de uzun olmasından kaynaklı tercih edilebilirliğinin arttığının altını çizen Bozdağ, “Pişirme esnasında tanelerin ruşeymin kısmında bulunan besin maddesinin tanelerin içerisine nüfus ettiği için besin değeri makarna ve ekmekten çok yüksektir. Kurutma ve pişirme işlemlerinden dolayı küflenme riskine karşı daha dayanıklıdır. Bu nedenden raf ömrü daha uzun ürün olmasından dolayı sıkça satıyoruz” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER