Kanatlı füze geliştirildi

Kanatlı füze  geliştirildi

MEHMET TIRPAN

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, TUBİTAK SAGE ile birlikte kanatlı füze geliştirdiklerini söyledi.

Öğrencilerinin geliştirdiği tez ile birlikte ülkemizde artık kanatlı füzeler üretilebileceğini aktaran Rektör Mehmet Kul, “SAGE ile birlikte öğrencimiz füzeler için hareketli bir kanat tasarımı gerçekleştirdi. Şuanda bu füzenin imalatı yapıldı. İnşallah kanatlı füzeler ülkemize kazandırılmış olacak. Füzeler normalde sabit kanatlıdır. Uçuş esnasında herhangi bir hava akımı oluştuğunda füze rotasından sapabiliyor ve hedefine daha etkili vuruş yapamayabiliyordu. Dünya’da kanatlı füzeleri ise İsrail ve Birleşik Devletleri yapıyordu. İnşallah bu tür füzelerin üçüncüsünü TUBİTAK Savunma Araştırma ve Geliştirme Merkezi yapacak” dedi.

Füzelerin tarayıcı başlıklarında kullanılan özel alaşımlarla ilgili de çalışmalar yapıldığını hatırlatan Rektör Kul, “Füze başlıklarındaki özel alaşımlar Türkiye’de üretilmiyor. Bu alaşım hep yurt dışından temin ediliyor. Bu konuda da bir ambargo konulduğunda bu ürünü elde etme şansımız yok. Bu alaşımla ilgili öğrencimizle birlikte bir çalışma yaptık. Yurt dışından gelen ticari ürünlerden daha kaliteli ve nitelikli bir ürün ortaya çıktı. Biz o alaşımı daha da ileriye götürmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. TAYİ’nin Yüksek Lisans Doktora tezlerini desteklemek adına çağrıları vardı yine üç arkadaşımız başvuruda bulundu. Diğer öğrencilerimizde kapalı ortamlarda haberleşme, elektrik elektronik konularında TAYİ ile birlikte çalışıyorlar. Güzel yollar kat etmişler. Öğrencilerimiz dönem içerisinde haftanın bir günü tezinin ne aşamada olduğu ile ilgili webden sunumunu yapıyor. Bu sunuma farklı kuruluşlarda katıldığı için tez daha nitelikli hale geliyor. Dönem içerisinde yıl boyu öğrenciler sırası ile tezlerini anlatıyorlar. Firmalar ve şirketlerde yapılan çalışmalardan haberdar oluyorlar. Savunma Sanayi konusunda Üniversite olarak güzel çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER