“Kanal İstanbul’a hayır diyoruz”

SEYİT ÖMER YILDIZ

Sivas Cumhuriyet Kadınları Derneği son dönemde gündemden düşmeyen Kanal İstanbul Projesi hakkında basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Sivas şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Selma Kuşkuş dernek binasında yaptığı basın açıklamasında “Türkiye’nin en büyük kadın derneği olarak Kanal İstanbul projesine hayır diyoruz”dedi.

Kuşkuş; “ İstanbul şubelerimiz üyelerimizide günlerdir seferber ederek T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmek üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz başvurularını yapıyorlar. Cumhurbaşkanımızın ‘ En büyük hayalim’ dediği Kanal İstanbul projesi kararırında ki büyük ısrar İstanbul Boğazı üzerindeki tehlikeli madde taşıyan tankerlerin trafiği pertol boru hatlarının hayata geçmesiyle önemli ölçüde azalmış ve Türkiye buna çözüm üretmiştir. Montrö ve Lozan antlaşmaları Türkiye’nin sınır ve egemenlik hakları üzerinde omurga niteliği taşıyan antlaşmalardır ve hiçbir şekilde Türkiye boğazlar üzerinde ki egemenlik haklarına zarar verecek, bir tartışma yaratacak uygulamalar içine girilemez” dedi.

Kuşkuş açıklamasının devamında; “ Montrö antlaşması ihlal edilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin boğazlar üzerindeki egemenlik haklarının ortadan kaldırılması, Türkiye’nin jeopolitik olarak bütünlüğünün ve çıkarlarının gözetilmemesi, Ülkemizin güvenliği hiç düşünülmeden hareket edilmesi, Bölgede tarım, hayvancılık ve balıkçılığın zarar görecek olması, Su kaynaklarının zarar görecek olması, Ekolojik sistem ve iklimin değişmesini sağlaması, Trafik ve nüfusun artarak, bölgenin tüm yapısının değişecek olması, Toplam maliyetinin şimdilik kaydıyla 20 milyar dolar olarak öngörülen bu proje ile çocuklarımızın geleceğine aktrarılacak kaynakların ziyan edilmesiş gerekçeleri ile karşı çıkıyor kabul etmiyoruz”dedi.

Son olarak Selma Kuşkuş açıklamasında; “ Ülkemizin artık mega projelere değil üretim seferberliğine acilen ihtiyacı vardır. Kamu kaynakları çocuklarımızın geleceğini kurtarmak, ülkemizin birlik ve beraberliğini sağlamak ve ekonomik olarak güçlendirmek için üretime harcanmalıdır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 14:53

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER