Kalfalık ve ustalık sınavları yapılacak

Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, “Esnafın daha çabuk ve pratik şekilde, daha önce öğrendiklerini belgeye dönüştürmesine imkân tanınıyor. Ustalık ve kalfalık belgesine sahip olanlar, meslekleriyle ilgili alanlarda iş yeri açma imkânına sahip olacak. Sınavlar şubattan itibaren başlayacak” dedi.

Kalfalık ve ustalık  sınavları yapılacak

Mehmet TIRPAN

Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile serbest meslek üzerinden elde edilen bilgi, beceri ve yetkinliklere kalfalık ile ustalık denkliği yapılacağını açıkladığını söyledi.

Bu kapsamda tamamlanan konuya İlişkin Yönergenin, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini vurgulayan Akgül: “Yönergeyle Mesleki Eğitim Kanunu´nda yer bulunan, 27 alan ve 142 meslek dalında çalışan ve kalfalık ya da ustalık belgesi bulunmayanlara yönelik hükümler belirlendi. Mesleki eğitim merkezlerine başvuracaklar arasından kayıt şartlarını sağlayanlar sınavlara alınacak” dedi.

Sınavların Şubat ayından itibaren başlayacağının altını çizen Akgül: “Öncelikle kalfalık, sonrasında ise ustalık sınavlarında başarı gösterenlere belge verilecek. Yönergeyle, esnafın daha çabuk ve pratik şekilde, daha önce öğrendiklerini belgeye dönüştürmesine imkân tanınıyor. Ustalık ve kalfalık belgesine sahip olanlar, meslekleriyle ilgili alanlarda iş yeri açma imkânına sahip olacak. Sınavlar şubattan itibaren başlayacak. Daha önceki düzenlemede, bir meslek dalında kalfalık sınavına girmek için 6 sene, ustalık için de bunun üzerine 5 yıl olmak üzere toplam 11 sene bir iş yerinde çalıştığını beyan etme zorunluluğu bulunuyordu. Yeni düzenlemede ise esnafın sınava girebilmesine yönelik bu şartlar kaldırıldı. İş yerinde bir meslek dalında çalıştığını sosyal güvenceyle belgelendirenler, mesleki eğitim merkezlerine başvurmaları halinde doğrudan kalfalık sınavlarına alınacak. Ustalık için ise 5 yıl aynı işi yaptığını sosyal güvencesiyle belgelendirenler sınava girebilecek. Kalfalık ve ustalık sınavları, gelecek yıl şubattan itibaren başlayacak” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 05:45

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER