Kalaycılar mesleği devam ettirmeye çalışıyor

Gelişen teknoloji ile birlikte kalaycılık mesleği unutulmaya yüz tuttu. Git gide sayıların kalaycılılar, sokak sokak gezerek mesleklerini yaşatmaya çalışıyor.

Kalaycılar mesleği devam ettirmeye çalışıyor

Sümeyra DENİZ

Türk kültür ve tarihinin bir parçası olan kalaycılık mesleğini sürdürenlerin sayısı her geçen gün azalıyor.Gelişen teknoloji ile birlikte artık evlerde kullanılan eşyaların niteliği değişse de kalaycıların hitap ettiği bakır kap kacak meraklıları yok değil. Az da olsa devam ettirilen kalaycılık mesleği ülkenin dört bir yanını gezerek seyyar olarak iş yapan kalaycılar sayesinde varlığını koruyor. 

Sivas’ta sokakları dolaşarak seyyar bakır kalaycılığı yapan kalaycı ustası, mesleği devam ettirmeye çalıştıklarını dile getirdi. Teknolojinin gelişmesiyle bakır kalaylama işinin de yavaş yavaş bitme noktasına geldiğini söyleyen kalaycı ustası, çırak yetişmediği için kalaycılık mesleğinin tarihe karışmaya yakın olduğunu belirterek; “Türk kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alan kalaylı bakır ev aletleri, teknoloji ve alüminyum, çinko, çelik gibi değişik maddelerden mutfak aletlerinin çıkmasıyla birlikte günümüzde mutfaklarda ki sayısı oldukça azaldı ama bizim kuşaktakiler için bakır mutfak eşyalarını kullanmak bir tutkudur daha sağlıklı olduğu için bakır eşyaları kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 05:54

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER