Kahveci esnafının sorunları Ankara’ya taşındı

Kahveci esnafının sorunları  Ankara’ya taşındı

HABER MERKEZİ

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı  ve aynı zamanda Kahveciler Kıraathaneciler ve İnternet Kafe İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Beşir Köksal, kahvecilerin yaşadıkları mağduriyeti ve sıkıntıları TESK Genel Başkanı Bendevi Palandökene iletti

Pandemi süresinde işyerleri kapanan ancak kısmı olarak açılması nedeniyle mağduriyetleri devam eden kahveci esnafının sorunları Ankara’ya taşındı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandökeni makamında ziyaret ederek kahveci esnafının mağdur olduğunu, evine ekmek götüremediğini ifade eden Sesob Başkanı Beşir Köksal, esnafın daha fazla mağduriyet yaşamaması için destek istedi

COVİT-19 sürecinden en fazla esnafın etkilendiğini , bu süreçte kahvehanelerde oyun oynanmaması nedeniyle özellikle kahveci esnafının dükkanını açamadığını belirten Köksal, “Esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. Şu anda kahveci esnafımız çok zor durumda. Günlük kazancı ile evini geçindiren esnafımız, ekmeğe muhtaç hale geldi. Artık bıçak kemiğe dayandı. Vergi, sigorta , dükkan kirası başta olmak üzere giderlerini karşılayamadığı için dükkan açamıyor. . Esnafımızın sesine kulak verilmeli ve mağduriyetleri giderilmelidir. Her fırsatta esnafımızın sorunlarını gündeme getiriyorsunuz. Kahveci esnafımızın da sesine kulak vermenizi ve çözümü için de bizlere destek olmanızı bekliyoruz” dedi.

Pandemi süresinde esnafın yaşadıkları sıkıntıları ve sorunları katıldıkları bütün toplantıda  gündeme getirdiklerini gündeme dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın sıkıntılarının takipçisi olduklarını vurguladı.Yaşanan pandemi sürecinde en fazla kahveci esnafının mağdur olduğunu   evine ekmek götürmekten başka kaygısı olmayan esnafa destek olunması gerektiğini hatırlatarak, “Kahveci esnafımızın sorunlarını sıkıntılarını yakından biliyor ve sürekli gündeme getiriyoruz. Pandemi sürecinde esnaflarımıza destek verildi ama yeterli değil. Özellikle kahveci esnafımızın dükkanlarını açması kendilerine bir külfet oldu. Oyun oynanmadığı için giderlerini karşılayamadı. Günübirlik kazandığı için evine ekmek götüremeyecek duruma geldi. Birçoğu dükkanlarını tekrar kapattı. Esnafımızın borçları birikmeye başladı. Esnafımızın borçları 60 aya yayılmalı ve nakit desteği sağlanarak bu zor günleri geçirmeleri sağlanmalıdır. Esnafımız için yasal olmayan hiçbir şey istemiyoruz. Oyun oynanan, gazeze okunan, sohbet edilen kahvehanelerin eski günlerine biran önce kavuşmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

Kahvehanelerin tarihin derinliklerinden geldiğini, bir kültür olduğunu hatırlatan Genel Başkan Bendevi Palandöken, istihdam sağlayan kahvehanelerin bütün hijyen kurallarına uyacağını, oyun oynanmasını sağlamak için Bakanlıklar düzeyinde görüşmeler yaptıklarını ancak, görüşmelerde olumlu sonuçlar alamadıklarını, esnafın sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceklerini de hatırlattı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER