Kahveci esnafımız kepenk kapatma noktasına geldi

SEYİT ÖMER YILDIZ

Kahveciler Kıraathaneclier ve İnternet Kafe İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Beşir Köksal, korona virüs nedeniyle kahveci esnafının mağdur olduğunu belirterek, hükümetten mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında yardım istedi.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve aynı zamanda Kahveciler Odası Başkanı Beşir Köksal; Hükumetin almış olduğu tüm tedbirleri saygıya karşıladılıyoruz ancak; kahvehanelerin yaklaşık 500 yıllık bir kültürdengeliyor, “Vatandaşlarımızın stres atmak, arkadaşlarıyla birlikte hoşça vakit geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için buralara gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte, bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masrafını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, us, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır”dedi.

Köksal; “Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet Esnaf ve Sanatkarlarını koruyucu ve kollayıcı tedbirler almakla yükümlüdür. Bu nedenle Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak  ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez neredeyse tamamen kepenk kapama noktasına gelmiştir”ifadelerini kullandı.

Başkan Köksal; “Bu durumda olan esnafımıza kira yardımı yapılmalıdır. Esnafımızın yanında çalışanlara ekonomik olarak mağduriyetleri giderilmelidir .Birikmiş olan elektrik, su doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelemesi yapılmalıdır. Kapalı olduğu süre boyunca SSK primleri ve vergileri devlet tarafından ödemmeli, kredi borçları da faizsiz olarak yıl sonuna kadar ertelemesi yapılmalıdır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.


Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 15:27

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER