“Kadınların mücadelesi kararlıkla sürüyor”

MELTEM DUMAN

29 Ekim Kadınları Şube Yönetim kurulu Üyesi Hülya Kurt, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

25 Kasım’ı, hak mücadelesinde geçmişten güç alma ve yılgınlıktan uzaklaşma günü olarak değerlendirdiklerini aktaran Kurt, “Ülkelerinin özgürlüğü ve kadınların eşit haklara sahip olması için mücadele eden Mirabel Kardeşleri katleden diktatörlük, onların anılarının kadınlar için yıllarca yol göstereceğini düşünemediler. Kadının insan hakları mücadelesi yüzlerce yıldır, kararlılıkla sürüyor” dedi.

Bugün de kadınların dünyanın her yerinde hak mücadelesini örgütlü yapılar ve dayanışma ruhu ile ortaklaştırdığının altını çizen Kurt, “Kadının insan hakları mücadelesinin her alanda eşitliği sağlayacak olan demokrasi mücadelesi olduğu bilinci ile ve güçlerini birleştirerek yol alıyorlar. Ne var ki önlerindeki engeller kolay aşılmıyor. Elde edilen kazanımlar, yönetimlere hakim olan gerici anlayışlarla bir bir yok edilmeye çalışılıyor. Bugün ülkemizde de aynı sorunla karşı karşıyayız. Son 19 yıl, kadınların Cumhuriyet Devrimleri ile elde etliği ve yıllardır mücadele ederek ileriye taşımaya çalıştığı hakların fiilen ve yasal planda ortadan kaldırma girişimlerine sahne oldu. Son olarak İstanbul Sözleşmesi’ni fesih girişimi ile iktidar, sözleşmenin, ülkemiz kadınlarına sağladığı koruyuculuğu yok etti. Her gün en az dört kadın cinayetinin yaşandığı günümüzde, kadınların yaşam haklarının korunması için bağıtlanmış olan bu sözleşmeden kadınlar vazgeçmeyecektir. Bugün, özellikle ekonomik krizin ülkeyi yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya bıraktığı günümüzde, yoksulluğun özellikle kadınları vuracağı açıktır. Kadınların elinden alınan haklar ve yoksulluk kadınları hak mücadelesinden geri bırakmayacaktır. Mücadelenin en temel gücü, örgütlülük ve örgütler arası dayanışmadır.  Bu bilinç ve kararlılıkla kadınlar olarak sorumluluğumuzun farkında olduğumuzu başta yaşam hakkımız olmak üzere tüm temel insan haklarının korunduğu bir ülkede yaşamak için mücadele edeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER