“Kaba Yem ve Ot Borsası kurulacak”

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Sivas’ta kurulması planlanan Kaba Yem ve Ot Borsası için 250 dönümlük arazide çalışmalar yapıldığını, projeye DAP’ta destek almak için yetkililerle görüşeceklerini belirterek, “Hayvancılık sektörünün kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması için kurulacak olan Kaba Yem ve Ot Borsası ile üretilen yem bitkilerinin değerinde pazarlanması ve takip imkanı sağlanacak” dedi.

“Kaba Yem ve Ot Borsası kurulacak”

Mehmet TIRPAN

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye’de ve Sivas’ta yem açığının giderilmesi amacıyla Kaba yem ve ot borsası kurulması noktasında birkaç yıldır çalışma yaptıklarını yakın zamanda ilimize Kaba Yem ve Ot Borsası’nı kazandıracaklarını söyledi.

Şuanda Et ve Süt Kurumunun yanındaki 250 dönümlük arazi de çalışma başlattıklarını belirten Hastaoğlu, “Bu projeyi Ticaret Borsası adına yapamıyoruz. Çünkü desteklemelerden Belediye ve İl Özel İdaresi yararlanıyor. Komisyonlarımızı kurduk. Belediyenin adına bu projeyi yürütüyoruz. Bu hafta DAP’a gidip destek isteyeceğiz” dedi.

Erzurum’a giderek hem oradaki hayvan pazarını gezeceklerini hem de DAP’tan Kaba Yem ve Ot Borsası projesine nasıl katkı sağlayabilecekleri konusunda görüşmeler yapacaklarını aktaran Hastaoğlu, “Kaba Yem ve Ot Borsası’nın kurulacağı alan şuan mera olarak görünüyor. Bu alanın vasfının değiştirilmesi lazım. Yoksa araziyi devralamıyoruz. Bu konuyla ilgili de çalışmalar başlattık kısa sürede yol kat edeceğiz. Hayvancılık sektörünün kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması için kurulacak olan Kaba Yem ve Ot Borsası ile üretilen yem bitkilerinin değerinde pazarlanması ve takip imkanı sağlanacak. Bu projeyle kentteki hayvan sayılarında ve hayvansal ürünlerde önemli artışlar meydana getirilerek, köylerden kente göçü önleme noktasında işlev yapması hedefleniyor. Burada kaba yem dediğimiz ot, saman, yonca korunga bunların tamamı resmi olarak alım satımı yapılacak. İnsanlar saman üretiyor, satamadığı için yakıyor. Ama bizim bu proje hayata geçirildiğinde herkes ekecek biçecek, maddi anlamında da karşılığını alacak. Bizim amacımız yapılan bütün ürünleri değerlendirmek. Sorunların tamamı bir an anda çözülmüyor. İstediğimiz anda talebimiz yerine gelmiyor. Bunlar zaman içerisinde hallolacaktır. Bütün paydaş kurumlarla birlikte orta aklı işleterek çalışıyoruz. Proje kimin olursa olsun, hiç önemli değil. Bütün derdimiz Sivas´ta tarım ve hayvancılığı geliştirmek. Zaman içerisinde inşallah hepsini elimizden geldiği kadarıyla çözeceğiz. Bazı projelere kurumların gücü yetmiyor. Birlik ve beraberlik sağlanırsa yapılmayacak iş yok. Sivas’ın sorunlarını yetkililere anlatıyoruz. Gücümüzün yettiğince ısrarcı oluyoruz ancak görev değişiklikleri oluyor veya yöneticiler farklı kararlar alıyor bu duruma da bizler bir şey yapamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 04:15

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER