“İthal hayvanların gelmelerini bekliyorlar”

Sivas Valisi Davut Gül, “Et ve Süt Kurumunun da bir takvimi var. Bu takvim içerisinde çalışma temposunu artıracak. Et ve Süt Kurumunun şuan çalışmasında bir engel yok. Ama birkaç tane kesimle ilgili sıkıntı var. Daha çok da ithal hayvanların gelmelerini bekliyorlar” dedi.

“İthal hayvanların gelmelerini bekliyorlar”

Mehmet TIRPAN

Sivas Valisi Davut Gül, zaman zaman Sivas kamuoyunu meşgul eden Et Entegre tesisi ile ilgili problemleri yakından takip ettiklerini söyledi.

Et Entegre Tesisini İl Özel İdaresinin yaptığını ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına devrettiğini vurgulayan Gül, “Et ve Süt Kurumunun da bir takvimi var. Bu takvim içerisinde çalışma temposunu artıracak. Et ve Süt Kurumunun şuan çalışmasında bir engel yok. Ama birkaç tane kesimle ilgili sıkıntı var. Daha çok da ithal hayvanların gelmelerini bekliyorlar. İnşallah oradaki çalışmalarda düzelecek konuyu yakından takip ediyoruz” dedi. 

Kovalı da Et Entegre Tesisinin çevresinde 20 bin metrekare alana güneş enerji santrali kurulduğunu da hatırlatan Vali Davut Gül, “Bu tesislerde üretilen enerji ÇEDAŞ´a satılıyor. Buradan alınan parayla da ‘İl Özel İdaresi´nin diğer enerji ihtiyaçları karşılanıyor. Yenilenebilir enerjinin Sivas´ta başarılı olarak faaliyet göstermesi için burası güzel bir örnek. Sivas´ın güneş değerleri oldukça yüksek. Sivas´ın neresinde yapılırsa yapılsın, güneş enerjisinden Sivas´ta yararlanmak gerekiyor” dedi.

Yatırımın yapıldığı ilk günden sonra kendisini çevirebilen bir tesisin Sivas’a kazandırıldığının altını çizen Gül, “Ulaş Kovalı´da Et Entegre Tesisleri bölgesinde bulunan proje de ise 4 bin 400 adet güneş paneli, 50 adet 20 kw gücünde evirici, 1 adet 1250 kva gücünde trafo, 1 adet beton köşk, tesis etrafına komple panel çit, aydınlatma direkleri, 2 adet paratoner tesisatı, yangın söndürme tüplerinin yerleşimi ve uzaktan haberleşme modülünün takılması işleri yapılarak tesisin fiziksel gerçekleşmesi tamamlandı” ifadelerini kullandı.

Tarihi kent meydanında yapılacak olan çalışmalara da değinen Gül, “Tarihi kent meydanının nefes alması için Kızılay ve Telekom binasının kalkması lazım. Belediye binasının kalkması lazım. Aynalı Çarşının üst iki katının tıraşlanıp cephesinin elden geçmesi lazım. Kent meydanı ile çevrenin birbirine uyumlu olması lazım. Biz ne yapıyorsak Sivas ve Sivaslının menfaati için yapıyoruz. Bizim burada ne kişisel nede kurumsal bir menfaatimiz yok. Sivaslıların bana güvendiklerini biliyorum. Güvenmeye de devam etsinler. İnşallah güvenlerini boşa çıkarmayız. Allah’ta bize yanlış işler yaptırmasın” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 04:55

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER