İTHAL ET İLE SORUN ÇÖZÜLMEZ BÜYÜR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, iki zincir mağaza ile başlattığı ‘ucuz et projesi’ne Büyük Birlik Partisi (BBP) Sivas İl Başkanlığı’ndan yorum geldi. Büyük Birlik Partisi Sivas İl Başkanı Uğur Bulut, “ Yurt genelinde marketler zinciri olan yandaş iki firma aracılığı ile satışa sunulan kesimi de islami kurallara göre mi değil mi konusunda kamuoyuna adam akıllı bir açıklama yapılmayan Sırbistan menşeli kırmızı etin ülkemiz et üreticileri ve çiftçimiz üzerinde olumsuzluklar yaratacaktır.” dedi.

İTHAL ET İLE SORUN ÇÖZÜLMEZ BÜYÜR

SÜMEYRA DENİZ

Son günlerde gündemde oldukça konuşulan  ‘ucuz et’ konusu ile ilgili BBP’nden yorum geldi. BBP parti binasında yaptığı toplantıda BBP il Başkanı Uğur Bulut, hayata geçirilen ucuz et projesinin küçük işletmeleri zarara uğratacağını belirtti. Bulut, “ Bu uygulama ülkemizde 70 binin üzerinde kasap esnafı varken yandaş marketler aracılığı ile yapılması zaten et üreticilerine vurulmuş en büyük darbedir.” dedi.

Ucuz et söylentilerinin başlamasından itibaren Karkas et kesim fiyatlarının 29 liradan 22 ila 23 liraya düştüğünü belirten Bulut, “ Kısa zamanda etin ucuzlamasını sağlayan bu sistem, yakın zaman da bize zam olarak geri dönecektir. Girdi fiyatları yani mazot gübre ve yemin fiyatı düşmediği sürece bu uygulamanın et fiyatında yapılması kısa zamanda birçok işletmenin özellikle de çiftçin elinde ki küçük işletmelerin kapanacağı kuşkusunu taşımaktayız.” ifadelerine yer verdi.

Eğeme dayalı daha az maliyeti olan koyunculuk ve koyun etinin tüketiminin teşvik ettirilmesi gerektiğini savunan Bulut, “ İlimizde Kangal Akkaraman koyunculuğu finanse edilmelidir. Koyunculuğun teşviki ile koyun etinin tüketiminin yaygınlaştırılması büyükbaştan elde edilen etin tüketimini azaltacağından iç piyasada et üretimi artarak dengelenecektir.” şeklinde konuştu.

Bulut, ithal et ile sonun çözülmeyeceğini tam aksine büyüyeceği ifadesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 05:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER