İstiklal İ.Ö.O’nun yerine yeni okul yapılacak

Tartışmalara neden olan İstiklal İil öğretim okulunun yeri ile ilgili karar verildi. Mahkeme Milli Eğitim Müdürlüğünü haklı bularak okulun bulunduğu alanın eğitim alanı olarak kalmasına karar verdi. Kararın ardından İstiklal İÖO’nda yıkım çalışmaları başladı. Yıkılan okulun yerine hayırsever vatandaşta yeni bir okul yaptırılacak.

İstiklal İ.Ö.O’nun yerine yeni okul yapılacak

Mehmet TIRPAN

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sivas Belediyesi´nin mahkemelik olmasına neden olan İstiklal İlköğretim Okulu’nun yıkıma başlandı. Mahkemeyi Milli Eğitim Müdürlüğü kazandı. 1927 yılında eğitim ve öğretime açılan İstiklal İÖO’nun yıkımının ardından aynı alana hayırsever bir vatandaş tarafından aynı alana standartlara uygun yeni bir okul yapılacak. Yıkımına geçtiğimiz gün başlanan okulda öğrenim öğrenciler ise çevre okullarda eğitimlerine devam edecek. Sivas Belediyesi’nin o bölgede kavşak çalışması yapacağı için okulun bulunduğu alanı yeşil alana dönüştürmesi İl Genel Meclisi’nin de gündemine gelmişti. Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu inceleme yaparak konuya ilişkin hazırlanan raporda; “İstiklal İlkokulu 410 öğrencinin eğitim gördüğü, 17 normal sınıf ve bir ana sınıfı olmak üzere 18 şube, 3 bin 88 metrekare toplam alana sahip merkezi yerde olan bir okulumuzdur. Okulumuzun bulunduğu arsa Sivas Belediyesine aittir. Belediye, geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirdiği imar revizyon planıyla, İstiklal İlkokulunun yerini eğitim tesis alanı olmaktan çıkarmış ve yeşil alan olarak değiştirmiştir. Bunun üzerine Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü konuyu yargıya taşıyarak bu işlemin geriye alınması yönünde yürütmenin durdurulması hususunda dava açmış ve mahkemeyi kazanmıştır.  Ayrıca mevcut İstiklal İlkokulunun yıkılarak yerine yeni okul yapılması için Harun Kütük isimli bir hayırsever ile Sivas Valiliği arasında protokol imzalanmıştır. İdaremizin, okul için hazırlamış olduğu proje bakanlık tarafından onaylanmış şekilde beklemektedir. Aslen okulun bulunduğu yerin kavşak noktasında olması ve yolu daraltmasından dolayı Sivas Belediyesinin revizyondaki yeni uygulaması komisyonumuzca da uygun görülmektedir. Fakat bölgede İlkokul öğrencileri için farklı bir alan üretilemediğinden ve bölgede öğrenci potansiyelinin yüksek olmasından dolayı alanın yeşil alana çevrilmemesi, revizyon planında eski halindeki gibi eğitim alanı olarak belirlenmesi ve mevcut okulun bu haliyle devam ettirilmesi veya yenilenmesi daha uygun gözükmektedir. Konu bu haliyle Sivas Belediyesinin uhdesinde olup kamuoyu tarafından biran önce somutlaştırılmayı beklemektedir. Komisyonumuz Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sivas İstiklal İlkokulu okul idaresi ile görüşerek bu raporu hazırlamıştır” ifadelerine yer verilmişti.

Konuya ilişkin düşüncelerini aktaran BBP´li Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç ise, “Günümüzde o bölgede nüfus 10 binin üzerinde. İmar planında Aydoğan mahallesinde başka bir okul alanı da yok. O bölgede kavşak çalışması yapılacağı için alan Sivas Belediyesi´nce yeşil alana dönüştürülmüş. Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda mahkeme yoluna başvurarak itiraz etti. Bundan önceki belediye döneminde yapılan imar çalışmalarının sonucunda Sivas Belediyesi o okulu yıkıp yerine yeni bir okul yapacaktı ama son dönemde o bölgede kavşak olması sebebiyle imar planları değiştirilerek okulun bulunduğu alan yeşil alana dönüştürülmüş. Oraya çok acil çok katlı bir okul yapılmalıdır. Bu noktada Sivas Belediyesi ve Sivas Valiliği´nin komisyon raporunu dikkate alması gerekir diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulunmuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 07:26

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER