“İşçilerin hakkı bizim kırmızı çizgimizdir”

“İşçilerin hakkı bizim  kırmızı çizgimizdir”

MEHMET TIRPAN

Ülkem İş Konfederasyonuna Bağlı Öz Haber İş Sendikası Genel Başkanı Harun Tüz, PTT’ de çalışan işçilerin haklarının bir an evvel verilmesi konusunda işverenlere uyarılarda bulundu.

Kısa sürede Türkiye genelinde örgütlenmeyi başaran Ülkem İş Konfederasyonuna Bağlı Öz Haber İş Sendikası, yetki almayı başardı. PTT çalışanlarının sorunlarını yerinde dinleyen Harun Tüz, hizmet alımı ihalelerinde yaşanan sorunların çalışanları derinden üzdüğünü dile getirdi.

Türkiyede genelinde yapılan hizmet alımı ihalesi sayesinde yaklaşık 15 bin çalışanın evlerine ekmek götürdüğünü dile getiren Tüz, “Daha önce taşeron olarak görev yapan binlerce işçinin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatı kadroya kavuştu. Ancak, PTT de çalışan taşeron işçilerin bu kapsama dahil edilmedi ve bir hak kaybı yaşandı. PTT çalışanlarının yaşadığı hak kaybının bir an evvel giderilmesi gerektmekte” dedi.

Eşitliğin sağlanması gerektiğinin altını çizen Başkan Tüz, “İşyerlerinde ücret adaletsizliği yaşanıyor. Aynı kurumda Güvenlik Görevlisi olarak görev yapan personeller asgari ücret + yüzde 65 maaş almakta iken, PTT de çalışan dağıtıcı, ayrım ve sevk personeli olarak görev yapan yani asıl işi yapan personellerimiz asgari ücret + yüzde 35 maaş almaktadırlar. Bu adaletsizliğin bir an evvel ortadan kalkması ve ptt de asıl işi yapan dağıtım, ayrım ve sevk personelinin en az asgari ücret +yüzde 65 maaş alması gerekmektedir. Öz Haber İş Sendikası olarak işçilerin haklarını almalarını için her türlü çaba ve gayreti göstermeye devam edeceğiz. Ücret eşitliği ve kadro taşeron kardeşlerimin hakkıdır. Bizim ise kırmızı çizgimizdir. Çalışanların alın terini almaları için taşın altına elimizi koymaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Son olarak Sendikal hakkında bir güvence olduğunu söyleyen Öz Haber İş Sendikası Genel Başkanı Harun Tüz, taşeron olarak görev yapan çalışanların Anayasal hakkı olan sendikalaşmanın ne yazıkki İş verenler tarafından engellendiği ve dahada öteye gidilerek aleni olarak bu engellemelerin işten çıkarılma noktasına kadar varıldığını kaydetti.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Acar
Murat Acar - 6 gün Önce

Bütün kalbimle sayın Başkana katılıyorum diğer sendika başkanları gibi koltukta oturmayın bizlerle birebir görüşüp isteklerimizi dinleyip kendisininde bizler için neler yapabileceğini anlatmıştır .kendisine çok teşekkürler ederim

SIRADAKİ HABER