“İş adamları çekimser kalıyor”

“İş adamları  çekimser kalıyor”

MEHMET TIRPAN

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği Başkanı Salim Eminoğlu, Sivas’ın 6. Bölge teşvik kapsamına alınması için Demirağ OSB’deki alt yapı çalışmalarının bitmesinin beklenmemesi gerektiğini, iş adamlarını Sivas’a çekebilmek için teşvikin şart olduğunu söyledi.

Demirağ OSB’nin Sivas’a bir kazanım olduğunu ancak o bölgeye büyük işletmelerin yatırım yapmasının sağlanması gerektiğini aktaran Başkan Eminoğlu, “Eğer yatırımcı gelmezse Demirağ OSB atıl durumda kalır. Şuanda OSB’nin alt ve üst yapısına sürekli kaynak aktarılıyor. Bu kaynakların değerli hale gelmesi için büyük yatırımcıları Sivas’a çekmemiz lazım. Büyük yatırımcı da Sivas’a teşvik olursa gelir. Bu nedenle Sivas için 6. Bölge olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi” dedi.

Demirağ OSB’nin şehrin gelişmesine, yan sanayilerin oluşmasına ve işsiz insanların iş sahibi olmasına katkı sağlayacağının altını çizen Eminoğlu, “Şuanda elimizde bir nimet var bu nimetten ya faydalanacağız yada faydalanamayacağız. Bu konu hakkında çalışmaların bitmesini beklemeden hep birlikte talebimizi yenilememiz lazım. Bir çok iş adamı bu konuyu sıkı bir şekilde takip ediyor. Sivas 6. Bölge olsun Demirağ OSB’deki çalışmalar bitsin ve hızlı tren gelsin emin olun Sivas’a çok ciddi yatırımcı gelir. Bu konuyu il dışındaki yatırımcılarla görüşüyoruz. İş adamları özel teşvike güvenemiyorlar. Yine Demirağ OSB’nin Endüstriyel Bölge ilan edilmesi düşüncesi var. Bu nedenle iş adamları çekimser kalıyorlar. Bu nedenle 6. Bölge teşvik kapsamından kesinlikle faydalanmamız lazım. Yatırımcı devletin vermiş olduğu teşvik ve bankaların verdiği kredilerden faydalanacak. Bunun karşılığında ipotek vermek zorunda. Demirağ OSB’nin endüstriyel bölge ilan edilmesi cazip değil. Bu konu iyi ele alınmalı. Bu konuları Sivil Toplum Kuruluşları olarak her platforma dile getiriyoruz ama bu konuya hükümetimizin yetkililerinin ve Sivaslı vekillerin bu konuya el atması lazım. Biz ne kadar söylerse söyleyelim bu iş yapılmayacaksa yapılmayacaktır. Bizi dikkate alacaklarsa Sivaslı vekiller bu konuyu mecliste gündeme getirmeli. Ama maalesef bu konuda istediğimiz teşvik alanına giremedik. Başkanlar kurulunda da bu konu sürekli dile getirildi. Halen konuşuluyor da. Milletvekillerine konuyu iletiyoruz” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER