İngilizce eğitimine ağırlık verilecek

İngilizce eğitimine ağırlık verilecek

MEHMET TIRPAN

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Eğitim dili olarak İngilizceyi tercih ettiklerini bunun sebebi ise Dünya’daki birinci dilin İngilizce olduğundan kaynaklandığını söyledi.

Bilimsel araştırmaların sonucunun İngilizce olarak yayımlandığını ve Üniversiteden mezun olan kişilerin bu makaleleri rahat bir şekilde okuyup anlaması hatta İngilizce makale yazması gerektiğine vurgu yapan Rektör Kul, “Yabancı Dil Yüksekokulumuzdaki öğrencilerimiz 5 yıl boyunca İngilizce eğitimi alacak. Üniversitemizden mezun olan öğrenci İngilizce diyalogda sıkıntı çekmeyecek. Mezun kişi anlayacak ve kendini anlatacak” dedi.

Bir çok mühendislik alanındaki akademisyenlerinde İngilizce makaleler yazdığının altını çizen Kul, “Herkes şuanda yayınladığı bilimsel araştırmaları İngilizce hazırlıyor. Gelişen teknolojiye ayak uydurmamız lazım. Öğrencilerimizin karşısındaki ile iletişim kurabilecek, makalesini yazabilecek, okuduğunu anlayabilecek İngilizce bilinmesi lazım. Üniversite okuyan öğrencilerin kesinlikle İngilizce bilmesi lazım. Ülkemizde maalesef İngilizce ortaöğretim de öğretilmeye çalışıyor ama alt yapı ve hazırlık olmadan da bu iş olmuyor. Yani mutlaka bir hazırlık okulu olmalı. Yabancı Dil Yüksek Yüksekokulunda okuyan öğrenciler sürekli sınava tabi tutulacak. Sınavı geçemeyen öğrenci tekrar en baştan eğitim alacak. Böylece öğrenci hep aktif pozisyonda olacak. Dünya’da İngilizce eğitimi veren bütün Üniversiteler incelendi hepsinin güzel yönleri tespit edildi ve ona göre de yabancı dil eğitim modeli geliştirildi. Yani öğrencilerimiz 5 yıl boyunca İngilizce eğitimi alacak” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER