İnanç turizmine kazandırılacak

MELTEM DUMAN

Arkeolojik kazılar sonucu tesadüfen bulunan Hristiyan Başpiskoposu olarak bilinen Aziz Vlas’ın mezarı inanç turizmine kazandırılacak.

Avrupa’da adına 200 manastır yapılan Aziz Vlas’ın mezarı inaç turizimine kazandırılması konusunda çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda etrafı tel örgüleri ile kapatılan mezar,kale projesiyle birlikte düzenlenecek.

Anadolu'da Hristiyanlığın ilk piskopos ve şehitlerinden olduğu ifade edilen ve 280-316 yıllarında Sivas'ta yaşadığı biliniyor. Vlas'ın Gökmedrese Mahallesi'nde bulunan mezarı çevresinde düzenlemeler yapılarak inanç turizmi için mimarisi dizayn edilecek.

Konuyla ilgili değerlendirmede yapan Gökmedrese mahalle sakinleri, “Aziz Vlas, Sivas için tarihi bir değer. Yabancı turistlerin uğrak alanı olabilir. Şehrimize inanç turizmi noktasında olumlu katkılar sağlayacaktır. Kale, Gökmedrese ve Tarihi Kent meydanı, aziz Vlas’ın mezarının düzenlenmesiyle birlikte yabancı turistlerin ilgisi daha da artacaktır. Buda Sivasımızı bütün her yerde tanınmasına vesile olacaktır” şeklinde konuştular.

 Son olarak, Avrupa’da  yaşan Hristiyanların Aziz Vlas’ın mezarını görmek için şehrimize gelerek daha çok turizmi hareketlendireceği de umut ediliyor.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20