“İmar planları hazır onay bekleniyor”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Kalkım Köyü’ndeki termal suyla ilgili Jeolojik ve jeoteknik etüt raporları hazırlandı ve imar planları yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu onay verince bir takvim ve program içerisinde eksiklikleri gidereceğiz” dedi.

“İmar planları hazır onay bekleniyor”

Mehmet TIRPAN

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Kangal Balıklı Kaplıca ile aynı özellikleri taşıyan Kalkım Köyü’ndeki termal suyla ilgili altyapı çalışmalarına bu yıl başlayacağını söyledi.

Kalkım’ın imar planlarının hazır olduğunu belirten Kaya, “Kalkım Balıklı Kaplıcası imar planında günübirlik tesis alanları, turizm tesis alanları, kür merkezi, ticaret alanları, rekreaktif faaliyet alanları yeşil alanlar, idari tesis alanı, karakol, ibadet alanı, oto park gibi donatılar yer alıyor” dedi.

Bölgede İl Özel İdaresi kanalıyla kamulaştırma ve yol çalışmalarının da yapılacağını dile getiren Kaya, “Kalkım Köyü'nde daha önce MTA Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan sondaj çalışmasında 28 ºC sıcaklığında, 24 lt/sn ve doğal akışkanlığı 35 lt/sn olan jeotermal kaynak suyu bulunduğunu ifade etti. Yapılan sondaj ile çıkarılan suyun Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünce ruhsatlandırıldığını ve kaynak koruma raporu çıkarıldı. Jeolojik ve jeoteknik etüt raporları hazırlanan su için İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünce 1/25.000 ölçekli çevre düzeni, 1/5.000 ölçekli nazım imar ve 1/1.000 ölçekli uygulama imar planları yapıldı. Yaklaşık 200 hektar alanda yapılan çalışma Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu onayına sunuldu ve bakanlıkça da hazırladığımız planlar uygun görüldü. Bu sene bölgede altyapı çalışmalarının başlayacağız. Bölge güzel ve ciddi anlamda yatırım gerektiriyor. Bir takvim ve program içerisinde inşallah bu eksiklikleri gidereceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsisi olduğunda daha hızlı mesafe kat edeceğiz. Bakanlık ihaleye çıkacak ve bölgeyi alan müteşebbisler yatırım için düğmeye basacak.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 04:55

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER