İlk hasat yapıldı

MELTEM DUMAN

İlaçtan, kozmetiğe kadar birçok alanda kullanılan kenevirin ilk hasadı kentte gerçekleştirildi.  Vali Salih Ayhan’ın da katılım gösterdiği hasat programında gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, Sivas’ta kenevir ekiminin her yıl daha da yaygınlaştırılacağını ifade etti.

Konu ile değerlendirmede bulunan Vali Salih Ayhan, “ Üreten çiftçi, gelişen Sivas vizyonumuz kapsamında maksadımız, üretim çeşitliliğimizi arttırmak, üretim miktarımızı artırmak, sözleşmeli çiftçi modelini yaygınlaştırmak ve tarımsal AR-GE çalışmalarını yaygınlaştırmak. Bu dört anlayışa en çok uyan ürünlerden bir tanesi kenevir. Sivas, kenevir ekim izni alan 20'nci il. Cumhurbaşkanımızın Sivas ziyareti sırasında verdiği talimat ile Sivas’a kenevir ekim izni verildi. Planlama, ekim, bakım aşamaları ardından şimdi hasat aşamasındayız” dedi.

KENEVİR BİR ÇOK ALANDA KULLANILIYOR

200 dekar alanda üretilen kenevirin ilimiz açısından çok büyük öneme sahip olduğunu belirten Vali Salih Ayhan, kenevirin birçok alanda faydasının olduğuna değindi.

Her çiftçinin değerli olduğunu, atılan her tohum ise bu ülkenin geleceği için bir tuğla niteliği taşıdığının altını çizen Ayhan, “Önümüzdeki yıl kenevir üretim sahasını bin dekara çıkarılmasını arzuluyoruz. Bu yıl 200 dekar alanda ekim gerçekleştirildi. Eksiklerimizi görmüş olduk. Önümüzdeki yıl mümkünse bin dekar alanda ekimini yaparak daha fazla AR-GE ile eksiklerimizi daha yüksek oranda gidermiş olacağız. Kenevir ekimi açısından en etkin iller arasında Sivas başta gelmekte. Sözleşmeli alım yapan arkadaşlarımız burada. Organize Sanayi Bölgemizde keneviri endüstriye dönüştürecek bir tesisimiz kuruluş aşamasında. Bu bizim için büyük bir şans. Kenevirin ilimizde ekiminin yanında işlenmesi için de adımlar atıldı. İş adamımız Muharrem bey bu adamı attı. Bu bizim için büyük bir şans. Bir firmamız da kenevir hasadı için uygun makineleri geliştirmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 16:03

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER