İktidarı eleştirdi

İktidarı eleştirdi

MEHMET TIRPAN

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Sivas ve sorun kelimesinin yanyana geldiğinde Sivaslıların aklına ‘Deveye sormuşlar boynun niye eğri nerem doğru ki’ sözünün geldiğini savundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı konuşmada Sivas’ın sorunlarından bahseden Karasu, “Son günlerde Cumhur ittifakının zafer naraları attığı yaptık dedikleri cazibe merkezi konusuna değinirsek 2011 yılından bu yana teşvik haritasında Sivas’ı 4. Bölgeye hapseden sizlersiniz. Sivas o gün ihracatta 50 sırada ve 74 milyon dolar ihracat yapıyordu. Sivas 71 milyon dolar ihracatla bugün 59’un sırada 10 yıl önceki rakamı bile yakalayamamış durumda” dedi.

Cazibe Merkez ilan edilen Nuri Demirağ’a konusuna da değinen Milletvekili Karasu, “Demirağ Cazibe Merkezi ilan edildi. Peki diğer Organize Sanayi Bölgesi ne olacak. Size inanıp ve güvenip OSB’ye yatırım yapanlar ne olacak? Diğer 20 ilin tamamı cazibe merkezi iken alt yapısı ve yolu bitmemiş bir bölgeyi cazibe merkezi ilan etmek Sivaslının ve yatırımcının aklı ile dalga geçmektir. Nuri Demirağ OSB bölgesinde bulunan Budaklı, Tuzluhan, Doğanca, Hasbey ve Acıpınar köylerinde 1978 yılında başlayan ve kamulaştırılan araziler Özelleştirme İdaresi kanalı ile toplu olarak satışa çıkardınız. Kimin malını kime satıyorsunuz? Devlet köylünün tarlasına çöker mi? Seyfebeli Sanayi projesi de ne oldu ise yok oldu. Yine eski sanayi ile ilgili ortada bişey yok. Defalarca özelleştirilmesine karşı çıktığımız halde özelleştirilen Kangal Termik Santrali’ndeki işçiler hak kaybı yaşadı. İşçinin geçmiş yıllardaki haklarını vermemek için sürekli tehditler yapılarak zorla işçilere protokoller imzalatılıyor. Yıldırma politikaları devam ediyor. En son ise temizlik işinin ihalesi yapılmadı. 127 işçi mağdur edildi. İşçilere ‘geçmiş yıllara ilişkin alacağım yoktur. İzinlerimi kullandım’ beyanlı protokoller imzalatılıyor. İmzalamayan işçiler işten çıkarılıyor. Böyle mi sahip çıkılıyor Sivas’a ve Sivaslılara” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20