İhracaatta yüzde 41 artış yaşandı

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Sivas’ta ihracatta geçen yıl Eylül ayı ile bu yıl Eylül ayı verilerine göre yüzde 41 artış yaşandığını, geçtiğimiz yıl 6 milyon olan ihracaatın bu yıl 10 milyona ulaştığını açıkladı.

SEYİT ÖMER YILDIZ

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken Sivas’ta ihracaatta ki son rakamalarla ilgili açıklamalarda bulunarak, Organize sanayi bölgelerinde ki tahsislerle ilgili son durumu paylaştı.

Başkan Eken; “ Sivas’ta 2020 Eylül ayında ihracatta Yüzde 41’lik artış yaşandığını ifade eden Başkan Eken, “Sivas’ta ihracatta geçen yıl Eylül ayı ile bu yıl Eylül ayı verilerine göre Yüzde 41 artış yaşandı. Geçen sene 6 milyon civarında olan ihracatımız bu yıl Eylül ayında 10 milyon dolar civarına çıktı. OSB’de sizin (Vali Salih Ayhan) başkanlığınızda yürüttüğümüz yönetim kurulunda tahsis ettiğimiz arsaların, yeni yapılan fabrikaların istihdamın artması ile ihracatın artması büyük göstergedir. 1.Organize Sanayimizde yerimiz kalmadı. Demirağ Organize Sanayi Bölgesinde 2. yer tahsisi yaptık, 3 ve 4. firma ile de görüşüyoruz. İkinci, üçüncü fabrika derken yeni yatırımlar geliyor. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim etsin, hep birlikte Sivas’ı hak ettiği yere taşıyacağız” dedi.

Eken; “ Esnafımız, tüccarımız zor bir dönemden geçti. Ama yavaş yavaş azalıyor. Allah devletimizden razı olsun. Ben Cumhuriyet Üniversitemize teşekkür etmek istiyorum. Üniversitede bulunan esnafların, kapalı olandan kira almayıp, açık olanlarından ise yüzde 50 kira talebi vardı. Rektörümüze söyledik vakıf kiracılarına da bunun uygulanmasını talep ettik. Sağ olsun bütün vakıf kiracıları da kapalı olanlardan kira almıyorlar ve diğerlerinden Yüzde 50 alıyorlarmış. Teşekkür ediyorum kendilerine. Diğer kamu kurumlarımızın da özellikle Vakıflar Bölge Müdürümüzde burada diğer yerlerinde aynı hassasiyeti göstermesini, genel brüt bazında esnafımızın tüccarımızın en zor geçtiği dönemde yanlarında olmalarını tekrar rica ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Başkan Eken, “Fuar alanı sözü verdik, fuar alanını yapacağız. Mevcut yeri Üniversitemize verdik inşallah güzel bir üniversitemiz olacak. Bu yeni fuar alanında Sivas'ın tanıtımı için,2021 yılında fuarlar yapmak için oda adına yapacağımız alanı Şehircilik Bakanlığımızdan yer tahsisini bekliyoruz” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 13:41

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER