İçi boş müze, şaşkınlık yaşatıyor

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Kongre binası, ziyaretçilerin şaşkınlığı ile karşılaşıyor. Genellikle yerli turistlerin uğrak noktası olan Kongre binasında, sadece Atatürk’ün kaldığı oda ve sıraları kaldırılan kongre salonu dışında boş odalar ziyaretçileri karşılıyor. Binanın avlusundaki asansör ise ‘tarihe çakılan bir kazık’ yorumlarına neden oluyor.

İçi boş müze, şaşkınlık yaşatıyor

YÜKSEL MENEKŞE

1.Dünya Savaşı’ndan sonra işgale uğrayan Türk topraklarını kurtarmak ve Türk milletinin bağımsızlığını sağlamak için 4 Eylül 1919 – 11 Eylül 1919 tarihleri arasında Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen Sivas Kongresi ile Cumhuriyetin temelleri atıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok önemli bir yeri olan Kongrenin ruhunu yaşatmak amacı ile müze haline getirilen Kongre binası ise ziyaretçilerin şaşkınlığı ile karşılanıyor.

Yıllardır restore edilmeyi bekleyen ve nihayet ziyaretçilere açılan müze tarihi yansıtmaktan çok uzak bir yapı ile tepkilere neden oluyor. Kongre ruhunu yaşamak için Sivas’a gelen turistler boş bir bina ile karşılaşıyorlar. Müzede Atatürk’ün kaldığı oda ve kongrenin yapıldığı salon dışında ziyaretçiler adeta boş odaları geziyorlar. Kongre salonunun yeni düzeni ise akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Sıraların kaldırıldığı salon, duvar diplerine yerleştirilen sandalyeler ile toplantı odası görüntüsünden tamamen çıkartılmış durumda. Tarihi binanın avlusuna yapılan asansör ise ‘tarihe çakılan bir kazık’ yorumlarına neden oluyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 04:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER