Hızlı trene 8 katrilyon para harcandı

Hızlı trene 8 katrilyon para harcandı

Mehmet TIRPAN

Sivas Valisi Davut Gül, “Hızlı trene 8 katrilyon para harcandı. Gecen ay üst yapı ihalesi de yapıldı. Tabi büyük işlerde işler aksayabiliyor. Kamulaştırma ve müteahhitten yana sıkıntılar çıkabiliyor. Hızlı tren 2018 yılının sonu gibi Sivas’a gelir diye planlanıyordu. Şimdi 2019 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor” dedi.

Hızlı trenin Sivas’a ne zaman geleceğini bile konuşmanın büyük bir zenginlik olduğunun altını çizen Gül: “Hızlı tren geldi gelecek. Bunu konuşmamız bile çok büyük zenginlik. Bunu neden Malatya, Bingöl konuşmuyor. O bölgelerde böyle bir yatırım yok. Demek ki biz oralardan daha ilerdeyiz. Şuan Sivas olarak hızlı tren gelmese desek hızlı tren gene gelir. Hızlı tren Sivas’a geldiğinde Sivas, İzmir, Ankara, Bursa, Konya, Eskişehir’e ulaşacak. Yine Sivas daha ulaşılabilir bir şehir olacak. Öğrenciler Cumhuriyet Üniversitesini daha çok tercih edecek. Sivaslı Sanayici ürettiği malını daha kolay satacak. Hızlı trenden öncesini ve sonrasını kıyasladığımızda gerçekten milat olacak. Hızlı tren Sivas’a değer katacak. Milyonun üzerinde Sivaslı hemşerimiz var. Hemşerilerimizin bir kısmı Sivas’a yılda 1 kez geliyorsa iki kez gelecek. Sivas’ın değerleri büyükşehirlerle entegre olacak. Sivas değerleri olmayan bir yer değil. Gezmek isteyenler artık farklılıklar arıyorlar. Hızlı trenden sonra yerli turist sayımız 2’ye katlanacak. Eğer Ankara’da yaşadığım sürece Sivas’a hızlı tren gelseydi devamlı Sivas’a gelir giderdim” ifadelerini kullandı.

HIZLI TREN GARI CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İÇERİSİNDE OLACAK

Sivas Valisi Davut Gül, hızlı tren garının yerinin zaman zaman tartışıldığını ifade ederek: “Hızlı tren garı Üniversite içerisinde olacak. Bu durumdan mutlu olmak lazım. Hızlı tren garının şehre 5-10 km yakın veya uzak olması şehre faydası yok. Sivas İstasyon Caddesinden ibaret değil. Şehrin her bölgesi gelişiyor” dedi.

Kendisinin Sivas’a göreve geldiğinde Hızlı Tren Garının yerinin Üniversite yerleşkesinin içerisinde olmasının kararlaştırıldığını kaydeden Gül. “Tabi hızlı treni tramvay gibi yada şehir içi metro gibi düşünmemek lazım. Tramvay olsa şehrin içerisinden gidiyor bizim mahalleden geçsin evin yakınında İstasyon olsun rahat bir şekilde İstasyonu kullanarak şehir merkezine geleyim diyebilir. Çünkü tramvayı günde iki kez kullanabilir. Hızlı tren garı böyle bir şey değil. Hızlı tren garını şehir dışına giderken kullanacaksınız. İstanbul, Ankara ve diğer illere giderken hızlı tren garı kullanılacak. Hat şehir içinden gitse kamulaştırmalar ve bir takım sıkıntılar meydana gelecek” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER