“Hızlı tren refah ve huzur getirecektir”

“Hızlı tren refah ve huzur getirecektir”

HABER MERKEZİ

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Hak Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, Sivas-Ankara Yüksek hızlı Tren hattının tamamlanmasının ardından Sivas’ın Orta Anadolunun incisi olacağını söyledi.

Özellikle merkeze göç akınının olacağını ve işsizlik rakamlarının bir nebze de olsa azalacağının altını çizen Başkan Peker, “Ankara- Sivas arası hızlı tren projesinin 9 katrilyon 700 milyon tl lik bir proje olduğunu düşünürsek Sivas için Yüz yılın projesi demek afaki olmayacaktır. Yapımına hızla devam edilen tren hattının Sivas Yerköy arası tamamlandı diyebiliriz. Merkezi gar yerinde çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Projede gayret gösteren ve meği geçenlere teşekkür eden Başkan Peker, “Sivas'ın tarihinde yüz yıllık proje olarak yer alan Sivas - Ankara arası Yüksek Hızlı Tren Projesinde sona doğru yaklaşıldı. Proje yüzde 90 oranında tamamlandı. Bu proje bittiğinde Sivas Metropol kent konumuna gelecektir. Hızlı trenin 2 saat yolculuk süresince 9 istasyonda durması planlanıyor. Ankara’dan sonra Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli’nden sonra Sivas’a ulaşacak. Hat üzerinde bulunan yerleşim yerlerinde ticaret artacak. İller hem ticari hem sos yo-kültürel değer kazanacak. Yine illerin tanıtımı daha etkin hale gelecek ve turizm canlanacak. Ülke ekonomisine katma değer sağlanacak. Firmaların iş yapabilirliği artınca üretimi destekleyen iş gücü yaratabilen yan sanayi kuruluşların buralarda daha etkin verimli hale gelmesi büyük kentlerdeki nüfus artışını durduracak. Diğer illere teşvik sağlanması nüfus dağılımındaki dengeyi de sağlayacaktır. Temennimiz Sivas Ankara yüksek hızlı tren projesinin 2020 sonlarında bitip hizmet vermesidir. Hızlı Tren Projesi mali değeri çok yüksek bir projedir. Ankara’dan doğuya açılan kapı niteliğinde olan Sivas ve Kayseri’ye verilecek önem ülke mozaiğini oluşturan toplum topyekûn iş istihdamıyla daha iyi kalkınmaya imkân yaratacak ulaşımıyla sanayisiyle teknolojisiyle bilimle ve eğitim gibi alanlarda daha ilerlemenin isteği mevcuttur. Hızlı Tren Refah ve huzur getirecektir” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER