“Hızlı tren büyük avantaj olacak”

“Hızlı tren büyük  avantaj olacak”

MEHMET TIRPAN

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Hızlı trenin Sivas’a gelmesi ile birlikte öğrencilerin günü birlik olarak Ankara’ya gidip gelebileceğini söyledi.

Hızlı trenin SAGE, ROKETSAN ve TAYİ’nin önünden geçtiğini aktaran Kul, “Sivas’ta Üniversitemizde eğitim gören öğrenci hızlı tren aracılığı ile kısa sürede Ankara’ya giderek hocaları ile tez çalışması yapıp akşam evlerine tekrar dönebilecekler. Bu durum büyük bir avantaj olacak” dedi.

Ankara’daki savunma şirketlerinde görevli insanlarında rahatlıkla Sivas’a gelebileceğini de hatırlatan Rektör Kul, “Ankaradaki savunma şirketleri ile ortak işler yürüteceğimizi söylemiştik. Hızlı tren bu konuda öğretim üyelerimize ve öğrencilerimize ciddi avantaj sağlayacak. Savunma kuruluşlarında uzaktan yapılan eğitimler artık yüz yüze yapılabilecek. Eğitim veren arkadaşlarımızı Sivas’a davet edeceğiz. Yani Ankara’nın yolunu açılması hem şehre hemde Üniversitemize ciddi fırsatlar sağlayacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destek verdiği YÖK Anadolu Projesine de ağırlık vereceğiz. Gelişmiş belirli kadrolara ulaşmış üniversitelerde yeni kurulan Üniversiteler birlikte çalışacak. Adeta yeni kurulan Üniversiteye hamilik yapacak. Akademisyenleri ile birlikte yeni açılan üniversiteye destek verecek ve laboratuvarlarını açacak. Hızlı tren sayesinde YÖK Anadolu Projesini hayata geçirdiğimizde ODTÜ’deki hocaları veya öğrencilerin ODTÜ’ye gidip gelmesi çok iyi olacak” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER