“Hızlı tren birçok şeyi değiştirecek”

“Hızlı tren birçok şeyi değiştirecek”

HABER MERKEZİ

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, Test sürüşlerine başlanan Ankara - Sivas arası Yüksek Hızlı Tren projesinin tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi.

Gereksiz imar revizyonu ve güzergahı değiştirilmesi konuları nedeniyle geçte olsa Yüksek Hızlı Trenin Sivas’a geldiğini aktaran Peker, “Sivas - Ankara ulaşımı artık daha konforlu ve hızlı olacaktır. Sivas'ımıza hayırlı olsun. Projenin başından bu yana çalışmaları yakından il bürokratlarına ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yüksek Hızlı Trenin TÜRASAŞ’ın gelişmesine de olumlu katkı sağlayacağını aktaran Peker, “Yanlış uygulanan demiryolu projeleri yüzünden yıllar önce Sivas demiryolu şehri iken bu günlerde o konumdan çok uzak kalmıştır. Sıvasın gelişmesi için iki önemli faktör yüksek hızlı tren ve TÜRASAŞ’ın geliştirilmesidir. Yüksek hızlı tren seferleri başlayınca Sivas’a kolay ulaşım ile birlikte para akışı ve yatırımlarda başlayacaktır. TÜRASAŞ gelişirse şu anki Sivas piyasasına akan aylık on milyon TL, kırk milyon TL ye çıkacaktır. Bu iki faktör Sivas’ta işsizliği bitirecek ve sanayileşmenin yerleşmesine sebep olacaktır. Yarı mamul, mamul olarak iç ve dış piyasaya sevk yapılarak TL ve döviz girdisi sağlanacaktır. TÜRASAŞ ve YHT Sivas için şans. Hızlı trenin 2 saat yolculuk süresince 9 istasyonda durması planlanıyor. Ankara’dan sonra Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli’nden sonra Sivas’a ulaşacak. Buralardan geçen Hızlı tren yerleşim yerlerine hem ticari hem sosyo-kültürel değer katacak olması bu illerin tanıtımı daha etkin hale gelmesiyle turizmi canlandıracak. Ülke ekonomisine katma değer sağlayacak, firmaların iş yapabilirliği artınca üretimi destekleyen iş gücü yaratabilen yan sanayi kuruluşların buralarda daha etkin verimli hale gelmesi büyük kentlerdeki nüfus artışını durdurmak ve diğer illere teşvik sağlanması nüfus dağılımındaki dengeyi de sağlayacaktır. Ankara’dan doğuya açılan kapı niteliğinde olan Sivas ve Kayseri’ye verilecek önem ülke mozaiğini oluşturan toplum topyekûn iş istihdamıyla daha iyi kalkınmaya imkân yaratacak. Yani hızlı tren bir çok şeyi değiştirecek” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER