Her derde deva

MELTEM DUMAN

Geçmişten günümüze kadar gelen ve lezzeti ile damaklarda oldukça hoş tat bırakan tarhanaya kış aylarının gelmesi ile birlikte ilgi arttı. Özellikle hasta kişilerin sıcak sıcak içtiği tarhana kentteki aktarlarda satılmaya devam ediyor. Bir çok ürünün kurutularak kışa hazırlayan ailelerde genellikle bu mevsimlerde evlerinde aile bireyleri ile birlikte sık sık tüketmekten geri durmuyor. Bir çok hastalığa da iyi geldiği bilinen tarhanayı yeni nesil gençlerin ise pek tercih etmediği de edinilen bilgiler arasında. Tarhana çorbaların en özel ve doğal olanlarından bir tanesi olarak bilinirken hastalıklara karşı da koruyarak insan sağlığı açısından birçok fayda sağladığı bilinmekte.

Sindirimi rahatlama, tansiyonu düşürmeye yardımcı olan tarhana bunun yanı sıra şeker hastalığına, kemikleri güçlendirmeye, cildi ve saçları güzelleştirmeye, hastalıklardan korumaya, vücut direncini arttırmaya oldukça faydaları olduğu biliniyor.

Tarhananın faydaları tabiki bunlarla sınır değil boğaz enfeksiyonlarını gidermede, beyni güçlendirmede, damar tıkanıklığını gidermede, yorgunluğun gidermede önemli etkili var.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2022, 17:22

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER