“Hepimizin asli görevi hizmet etmek”

İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Sadık Güller; Türkiye’de en çok köyü, mezrası olan yer Sivas’tır. Tokat bizim komşumuz Tokat’ın köy sayısıyla Sivas’ın köy sayısı arasında dağlar kadar fark var. Oraya da 135 milyon lira gitti, Sivas’a da 135 milyon lira geldi. Bakın arkadaşlar çoğunluk olabilirsiniz. Azınlık olabiliriz, ama hepimizin asli görevlerinden bir tanesi ilçe, köy ve mezralarımıza hizmet etmenin yolunu bulmaktır” dedi.

“Hepimizin asli görevi hizmet etmek”

Mehmet TIRPAN

İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Sadık Güller; “43 tane İl Genel Meclis üyesi olarak 2 bine yakın köy ve 17 tane ilçenin sorunlarıyla mücadele ediyoruz. İktidar da burada aynı sorunlar üzerinde serzenişlerde bulunuyor. Ana muhalefeti de yavru muhalefeti aynı sorunları dile getiriyoruz. Bakın arkadaşlar çoğunluk olabilirsiniz. Azınlık olabiliriz, ama hepimizin asli görevlerinden bir tanesi ilçe, köy ve mezralarımıza hizmet etmenin yolunu bulmaktır” dedi.

Belirlenen bütçenin yetersiz olduğunu vurgulayan Güller: “Türkiye’de en çok köyü, mezrası olan yer Sivas’tır. Tokat bizim komşumuz Tokat’ın köy sayısıyla Sivas’ın köy sayısı arasında dağlar kadar fark var. Oraya da 135 milyon lira gitti, Sivas’a da 135 milyon lira geldi. Bu değerlendirmeyi şöyle algılamayalım, “muhalefet partisi eleştirir” biz eleştirinin ötesinde öneri de sunuyoruz.  Bu öneriyi yapıcı, akılcı olarak sunuyoruz. Biz ancak bir olursak bu sorunları çözebiliriz. Yıldızeli sınırlarının en son köyünde, İmranlı’nın en son köyünde, Koyulhisar’ın en ucundaki Mesudiye sınırındaki köyümüzde ya da Gemerek veya Divriği’nin en uç köyünün bizim için hiçbir farkı yoktur. Bizim sınırlarımız içerisindeki tüm köyler hizmet almak istiyoruz. Çok ciddi sorunlarımız var. Hala bugün bırakın ham yolu olanlar var. Yüzde 80-90 asfalt talebi var. Biz 2’nci kat asfalt hiçbir köyümüze maalesef yapamadık. Bu 135 milyonun en azından 55 milyonunu kırsal alt yapıya aktarmak gerekiyor ki oralardaki sorunlar çözülsün. Hizmet yüz güldürsün. Biz bunu istiyoruz. Gelin bir heyet oluşturalım temsil edilen arkadaşlarımızın temsili oranında Sivas Milletvekillerimize ve Milli Eğitim Bakanımıza o heyet ile Cumhurbaşkanına kadar çıkalım. Sivas ile ilgili yatırım programlarına gerek ödeneklerle ilgili sorun ve sıkıntılarımızı anlatalım, talepte bulunalım. Ama değerli meclis üyeleri hep şunu söylüyorlar; ‘Biz yerel hükümetler olarak bu işi takip ediyoruz, biz doğrusunu biliyoruz, biz yaparız’ diyorlar. Gelinen bugünkü noktada ise 2016’da 2017 yılı yatırım programını görüştüğümüzde bütçe 135 milyon liraydı. Şimdi 2018’i görüştük yine 135 milyon lira. Yani hesaplarımıza baktığımız zaman, TUİK raporlarına baktığımız zaman her şeye yüzde 25 zam geliyor. Ancak yatırım programında bizim 17 ilçe 2 bine yakın mezraya ayırdığımız ödenekte artış olmuyor. Bizim yatırım programına ayırabileceğimiz 9 yer var. Yol, içme suyu, kanalizasyon, köprü, menfez, kilit parke ve buna benzer yatırım programları. Biz bu yatırımlara para ayırırken nüfus sayısına mı bakacağız? Köy sayısına mı bakacağız? Bu orantıyı buna göre yapalım dedik ama görülüyor ki biz bu orantıyı da eksik yaptık. Nüfus kriterine baktığımız zaman bahsettiğimiz orantıya giremeyecek ilçelerimiz var. Ama dağınık bölgeler olan, köy sayısı fazla olan ilçelerimiz var. Bu orantıyı bir türlü burada kıt kanaat yerine getirebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 05:15

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER